معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  تأمین هر متر مکعب آب آشامیدنی در مشهد بیش از 35000 ریال هزینه در بردارد و ما کمتر از 7000 ریال بابت آن پرداخت می کنیم! قدر آب را بدانیم در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

   میانگین بارندگی در جهان 800 میلیمتر و در ایران 250 میلیمتر (تقریبا یک سوم جهان) در سال می باشد. باور کنیم در کویر زندگی می کنیم.

فرو نشست و شکاف زمین در سطح استان، زتگ خطر بحران آب است. کم آبی را جدی بگیریم.

  آیا می دانید اگر اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار منجر به کاهش برداشت از آبخوان ها نشود، آنگاه این سامانه ها در صرفه جویی مصرف آب نتیجه عکس خواهند داشت؟

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

ایران جزو 5 کشور دارای بیشترین آبیاری مزارع با فاضلاب
۱۳۹۶/۰۴/۱۸ تعداد بازدید: ۱۶۵۱
print

نتایج یک مطالعه علمی جدید ادعا کرد که ایران و ۴ کشور دیگر (هند، چین، پاکستان و مکزیک) بیشترین میزان آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب را به خود اختصاص داده اند.

ایران جزو 5 کشور دارای بیشترین آبیاری مزارع با فاضلاب

تسنیم به نقل از پایگاه خبری بیزنس استاندارد گزارش کرد: نتایج یک مطالعه علمی جدید نشان می دهد که ایران و 4 کشور دیگر (هند، چین، پاکستان و مکزیک) بیشترین میزان آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب را دارند و این موضوع سلامتی میلیون ها نفر را در معرض خطرات جدی قرار می دهد.بر اساس نتایج تحقیقی که در مجله «اینوایرنمنتال ریسرچ لترز» منتشر شده است، استفاده از فاضلاب تصفیه نشده شهرها در آبیاری مزارع در جهان 50 درصد بیشتر از میزانی است که قبلا تصور می شد.این مطالعه با کمک گرفتن از روش های پیشرفته مدل سازی انجام شده است تا میزان استفاده کشاورزان از فاضلاب شهری برای آبیاری مزارع در سطح جهان به طور جامع بررسی شود.محققان در این مطالعه، آمارهای به دست آمده از سیستم های اطلاعات جغرافیایی (جی آی اس) را تحلیل کرده اند.بر اساس این تحقیق، استفاده کشاورزان از فاضلاب شهری برای آبیاری مزارع بیشتر در مناطقی مرسوم است که فاضلاب قابل توجهی تولید و آب بیشتری آلوده می شود.5 کشور جهان یعنی ایران، هند، چین، پاکستان و مکزیک بیشترین میزان آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب شهری را به خود اختصاص داده اند.این یافته های جدید که جایگزین برآوردهای انجام شده قبلی در سال 2004 می شود، از مطالعات موردی در حدود 70 کشور جهان و نظرخواهی از کارشناسان حاصل شده است. بر اساس مطالعه جدید میزان زمین های زیر کشت آبیاری شده در جهان با فاضلاب هم اکنون به 35.9 میلیون هکتار می رسد، در حالی که این رقم در تحقیق قبلی حداکثر 20 میلیون هکتار برآورد شده بود.این میزان آبیاری با فاضلاب، سلامت 885 میلیون نفر مصرف کننده شهری و همچنین کشاورزان و فروشندگان این محصولات را در معرض خطر جدی قرار می دهد. ایران علاوه بر میزان گسترده ای از کشت محصولات کشاورزی که با فاضلاب آبیاری می شود، مقدار قابل توجهی محصولات کشاورزی به ویژه برنج از هند وارد می کند و این می تواند سلامت میلیون ها ایرانی را با خطر جدی مواجه کند.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک