معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  تأمین هر متر مکعب آب آشامیدنی در مشهد بیش از 35000 ریال هزینه در بردارد و ما کمتر از 7000 ریال بابت آن پرداخت می کنیم! قدر آب را بدانیم در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

   میانگین بارندگی در جهان 800 میلیمتر و در ایران 250 میلیمتر (تقریبا یک سوم جهان) در سال می باشد. باور کنیم در کویر زندگی می کنیم.

فرو نشست و شکاف زمین در سطح استان، زتگ خطر بحران آب است. کم آبی را جدی بگیریم.

  آیا می دانید اگر اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار منجر به کاهش برداشت از آبخوان ها نشود، آنگاه این سامانه ها در صرفه جویی مصرف آب نتیجه عکس خواهند داشت؟

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

قنــات (کاریز)
۱۳۹۵/۰۱/۳۰ تعداد بازدید: ۲۵۲۷
print

بزرگ‏ترین ابتکار در بهره ‏برداری از آبهای زیرزمینی در زمان‏ های قدیم، ساختن «قنات» یا «کاریز» بوده است که ایرانیان، مبتکر فن‏ آوری حفر و ساخت آن می باشند. قنات به عبارت ساده عبارت است از کانال زیرزمینی که توسط انسان بمنظور جمع‌آوری آب شیرین و انتقال آن به سطح زمین حفر می‏شود.

قنــات (کاریز)

تاریخچـه‏ قنـات

بسیاری از محققان، تاریخ حفر قنات را به دوره‌ هخامنشی نسبت می‌دهند. علّت این امر آن است که از دوره‌ ماقبل هخامنشی سنگ‌نوشته‌های اندکی باقی‏مانده و سند مکتوب از ماقبل این دوره وجود ندارد. طبق نظر پرفسور «هِنری گوبلو» قنات در حدود سال 800 قبل از میلاد مسیح در شمال‏ غربی ایران توسط معدنچیان حفر گردید. گوبلو معتقد است که قنات، ابتدا یک فنّ آبیاری نبوده، بلکه از فن‏آوری معدن نشأت گرفته و منظور از احداث آن جمع‌آوری آب‏های زیرزمینی مزاحم (زه آب‏ها) به هنگام حفر معادن بوده است.

این فن‏آوری به تدریج مورد استفاده کشاورزان واقع و به سراسر فلات ایران گسترش یافت. سپس به 36 کشور دنیا منتقل شده است.

حدود سال 525 قبل از میلاد، فنّ حفر قنات توسط ایرانیان به عمان، مسقط و شبه‌ جزیره عربستـان و حدود سال 500 قبل از میلاد به کشور مصر راه یافته و در حدود سال 750 میلادی به شمال قاره‏ آفریقا و کشور اسپانیا گسترش یافته است.

با گسترش دین اسلام، شمال قاره‏ آفریقا با قنات آشنا شد و قنات یا «فوگا» در حدود سال 750 میلادی توسط مسلمانان در شهر مادرید پایتخت کشور اسپانیا دایر گردید. در سال 1520 میلادی، اسپانیایی ‏ها حفر قنات را در کشور مکزیک آغاز کردند و در سال 1540 میلادی شهر پیکا در کشور شیلی صاحب قنات گردید.

 

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک