معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  ما آب را از گذشتگان به ارث نبرده ایم، بلکه از آیندگان به امانت گرفته ایم

  قنات یا کاریز؛ شاهکار ایرانیان در سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع طبیعی. آب گران بهاست، از این میراث گرانبها محافظت کنیم.

 باور کنیم که در منطقه ای خشک زندگی می کنیم! 35% مساحت کشور فراخشک، 40% خشک و تنها 25% آن غیرخشک محسوب می شود.

  شور شدن آب زیرزمینی یکی از پیامدهای مخرب برداشت اضافی از منابع آب زیرزمینی است. بحران آب جدی است.

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

قنــات (کاریز)
۱۳۹۵/۰۱/۳۰ تعداد بازدید: ۱۰۲۶
print

بزرگ‏ترین ابتکار در بهره ‏برداری از آبهای زیرزمینی در زمان‏ های قدیم، ساختن «قنات» یا «کاریز» بوده است که ایرانیان، مبتکر فن‏ آوری حفر و ساخت آن می باشند. قنات به عبارت ساده عبارت است از کانال زیرزمینی که توسط انسان بمنظور جمع‌آوری آب شیرین و انتقال آن به سطح زمین حفر می‏شود.

قنــات (کاریز)

تاریخچـه‏ قنـات

بسیاری از محققان، تاریخ حفر قنات را به دوره‌ هخامنشی نسبت می‌دهند. علّت این امر آن است که از دوره‌ ماقبل هخامنشی سنگ‌نوشته‌های اندکی باقی‏مانده و سند مکتوب از ماقبل این دوره وجود ندارد. طبق نظر پرفسور «هِنری گوبلو» قنات در حدود سال 800 قبل از میلاد مسیح در شمال‏ غربی ایران توسط معدنچیان حفر گردید. گوبلو معتقد است که قنات، ابتدا یک فنّ آبیاری نبوده، بلکه از فن‏آوری معدن نشأت گرفته و منظور از احداث آن جمع‌آوری آب‏های زیرزمینی مزاحم (زه آب‏ها) به هنگام حفر معادن بوده است.

این فن‏آوری به تدریج مورد استفاده کشاورزان واقع و به سراسر فلات ایران گسترش یافت. سپس به 36 کشور دنیا منتقل شده است.

حدود سال 525 قبل از میلاد، فنّ حفر قنات توسط ایرانیان به عمان، مسقط و شبه‌ جزیره عربستـان و حدود سال 500 قبل از میلاد به کشور مصر راه یافته و در حدود سال 750 میلادی به شمال قاره‏ آفریقا و کشور اسپانیا گسترش یافته است.

با گسترش دین اسلام، شمال قاره‏ آفریقا با قنات آشنا شد و قنات یا «فوگا» در حدود سال 750 میلادی توسط مسلمانان در شهر مادرید پایتخت کشور اسپانیا دایر گردید. در سال 1520 میلادی، اسپانیایی ‏ها حفر قنات را در کشور مکزیک آغاز کردند و در سال 1540 میلادی شهر پیکا در کشور شیلی صاحب قنات گردید.

 

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک