معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  ما آب را از گذشتگان به ارث نبرده ایم، بلکه از آیندگان به امانت گرفته ایم

  قنات یا کاریز؛ شاهکار ایرانیان در سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع طبیعی. آب گران بهاست، از این میراث گرانبها محافظت کنیم.

 باور کنیم که در منطقه ای خشک زندگی می کنیم! 35% مساحت کشور فراخشک، 40% خشک و تنها 25% آن غیرخشک محسوب می شود.

  شور شدن آب زیرزمینی یکی از پیامدهای مخرب برداشت اضافی از منابع آب زیرزمینی است. بحران آب جدی است.

انیمیشن های نجات آب

آغاز آماربرداری از منابع آبی استان خراسان رضوی به همت شرکت آب منطقه ای این استان
۱۳۹۶/۰۴/۱۸ تعداد بازدید: ۱۴۰
print

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، جلسه آغاز به‎کار عملیات میدانی "گروه آمار برداران" این شرکت با حضور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، معاونان، کارشناسان و آماربرداران برگزارشد.

آغاز آماربرداری از منابع آبی استان خراسان رضوی به همت شرکت آب منطقه ای این استان

در ابتدای این جلسه مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، با اشاره به سابقه پروژه آماربرداری گفت: آغاز این پروژه به سال 94 باز می گردد که با جلسات مختلف با دستگاه های مرتبط از جمله جهاد کشاورزی و مدیران داخلی شرکت و جمع بندی نقطه نظرات در قالب مجموعه پیشنهادی طرح آمار برداری به تهران ارسال شد؛ و با وجود مشکل کمبود اعتبار مقرر شد بخشی از عملیات اجرایی پروژه طی سال 95 به انجام برسد.
"احمد قندهاری" در خصوص روند اجرایی پروژه افزود: آماربرداران به صورت هفتگی طبق فرآیند تعریف شده دفتر مطالعات پایه منابع آب نتایج را ارسال می کنند و پس از بازبینی و نظارت توسط کارشناسان شرکت وارد بانک اطلاعاتی می شود.
همچنین وی گفت: با توجه به اهمیت بالای این پروژه برای وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای از مدیران تقاضای حل مشکل کمبود اعتبار پروژه را داریم و از کارشناسان اجرایی نیز می خواهیم طبق برنامه مشخص شده کارها را انجام دهند تا در مسیر پروژه با مشکل مواجه نشویم.
در ادامه جلسه "مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی"،با اشاره به نقش مهم آماربرداران در ارائه "اطلاعات دقیق و درست" برای تصمیم گیری های کلان گفت: امیدواریم با اجرای دقیق برنامه اصولی کارشناسان دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت شاهد نتایج مثبت آن باشیم؛ چرا که در تمام سطوح مدیریت برای تصمیم گیری درست نیازمند اطلاعات دقیق و به موقع هستیم.
"محمدحسین جعفری" با اشاره به جایگاه برتر ایران در سازه های آبی گفت: ایران رتبه سوم سدسازی در دنیا را داراست، اما این موضوع سبب غفلت از آب های زیر زمینی شد و امروز شاهد افت شدید سفره های زیرزمینی در کشور و همچنین استان خراسان رضوی هستیم؛ که سبب بحران های اجتماعی متعدد شده است.
وی افزود با تغییر رویکرد دولت یازدهم از مدیریت تامین آب به سمت مدیریت تقاضا و مصرف آب، مقوله آمار برداری و بروز رسانی آمار منابع آبی نیز مورد توجه ویژه است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، به تجربه کاری گذشته خود در آماربرداری از منابع آب اشاره کرد و گفت: به اهمیت کار آماربرداری و سختی های آن اشراف کامل داشته و حمایت همه جانبه از این گروه خواهیم کرد. وی خواستار هم‎سویی تمام حوزه ها به‎ویژه حوزه حفاظت و بهره برداری از منابع آب با دفتر مطالعات پایه منابع آب این شرکت شد.
وی به مسئولیت شرعی کارشناسان آماربرداری در ارائه درست آمار اذعان داشت و افزود: تلاش ها باید برای "ارائه آمار درست و به موقع" باشد چراکه اطلاعات نادرست سبب تصمیم نادرست و هدر رفت هزینه های انسانی و مالی می شود.
جعفری همچنین از گروه ناظر خواست با تجزیه و تحلیل درست داده ها و شناسایی خطاهای احتمالی در ابتدای مسیر از طی روند اشتباه جلوگیری کنند.
همچنین رئیس گروه تلفیق و بیلان شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، در خصوص محدوده مطالعاتی این گروه گفت: با توجه به آمار و موقعیت دوره های قبل، 7 محدوده برای استان خراسان رضوی معین شده است.
"محمدرضا صادقی فرد" با اشاره به چهارمین مرحله آماربرداری شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی و پیشرو بودن این شرکت در نظارت بر فرآیند کار گفت: دستورالعمل های وزارت نیرو در دو زمینه ابلاغ شده است، یک دستورالعمل مربوط به اجرای کار و دیگری در خصوص نحوه نظارت است که از اطلاعات مدون شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در تهیه آن بهره گیری شده است.
وی افزود: در این دوره از آمار برداری، استفاده از نرم افزار سبب افزایش دقت و بهره وری آمارگیر می شود؛ همچنین با ایجاد اتوماسیون نظام مند امکان کنترل بیشتر بر صحت داده های آماری و شناسایی خودکار خطاها بوجود آمده است.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک