معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  ما آب را از گذشتگان به ارث نبرده ایم، بلکه از آیندگان به امانت گرفته ایم

  قنات یا کاریز؛ شاهکار ایرانیان در سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع طبیعی. آب گران بهاست، از این میراث گرانبها محافظت کنیم.

 باور کنیم که در منطقه ای خشک زندگی می کنیم! 35% مساحت کشور فراخشک، 40% خشک و تنها 25% آن غیرخشک محسوب می شود.

  شور شدن آب زیرزمینی یکی از پیامدهای مخرب برداشت اضافی از منابع آب زیرزمینی است. بحران آب جدی است.

انیمیشن های نجات آب

با مصرف فعلی آب تا چندین سال دیگر، دشت های نیمه جان به دشت های مرده تبدیل می شود
۱۳۹۷/۰۲/۰۸ تعداد بازدید: ۱۲
print

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، در ادامه نشست های خبری مدیران امور در سال گذشته، اولین سری این نشست ها در امور آب تربت حیدریه با حضور اصحاب رسانه شهرستان برگزارشد.

با مصرف فعلی آب تا چندین سال دیگر، دشت های نیمه جان به دشت های مرده تبدیل می شود

 کاظم جم، مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان در ابتدای این نشست گفت: " هدف از این نشست ها به وجود آمدن دغدغه مشترک و دست یابی به راه حل های همگانی و سیستمی برای بحران ملموس کمبود آب است."
وی ‌هشدار داد که بارش های نیمه دوم فروردین سال جاری نباید منجر به این اندیشه شود که کمبود بارش ها و بی آبی جبران شده است.
مدیر امور منابع آب تربت حیدریه در ادامه نشست با بیان اینکه دشت های ممنوعه شامل دشت هایی می شود که با افت سطح آب مواجه هستند و دشت های ممنوعه بحرانی دشت هایی است که علاوه بر افت سطح آب، با کاهش کیفیت آب نیز مواجه هستند گفت: براساس این تعریف دشت های مه ولات و رشتخوار در گروه دشت های ممنوعه بحرانی و دشت های ازغند، رخ و تربت حیدریه و زاوه دشت ممنوعه می باشد.
مهدی طلعتی خاطر نشان کرد: مردم شاید از عمق فاجعه و بحران مطلع نباشند ولی واقعیت این است که ما در عمق وسیعی از فاجعه زیست محیطی و کمبود آب به سر می بریم که با روند فعلی مصرف بی رویه آب زیر زمینی، بسیاری از دشت های استان از جمله دشت های این امور تا چندین سال دیگر منابع آبی خود را از دست داده و دشت های نیمه جان، مرده خواهد شد.
وی افزود: "سالانه 256 میلیون متر مکعب از منابع آبی در دشت های این شهرستان برداشت داریم که باعث افت سالانه آب در دشت های زاوه و تربت حیدریه متوسط مقدار 69 سانتی متر، دشت رخ 63 سانتی متر، مه ولات 119 سانتی متر، ازغند 49 سانتی متر و دشت رشتخوار 158سانتی متر شده است".

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک