معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  ما آب را از گذشتگان به ارث نبرده ایم، بلکه از آیندگان به امانت گرفته ایم

  قنات یا کاریز؛ شاهکار ایرانیان در سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع طبیعی. آب گران بهاست، از این میراث گرانبها محافظت کنیم.

 باور کنیم که در منطقه ای خشک زندگی می کنیم! 35% مساحت کشور فراخشک، 40% خشک و تنها 25% آن غیرخشک محسوب می شود.

  شور شدن آب زیرزمینی یکی از پیامدهای مخرب برداشت اضافی از منابع آب زیرزمینی است. بحران آب جدی است.

انیمیشن های نجات آب

برگزاری جلسه تأمین آب شهرمقدس‎مشهدونگاه به‎پایداری‎منابع آب درشرکت آب‎منطقه ای
۱۳۹۶/۰۴/۱۸ تعداد بازدید: ۷۲
print

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، جلسه بررسی چگونگی استفاده از پساب شهر مقدس مشهد با هدف تغذیه مصنوعی آب‎خوان و بازچرخانی آن در جهت تأمین آب شرب با حضور تیمی از نمایندگان محیط زیست کشور آلمان، مجموعه مدیران و متخصصان وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب ایران و شرکت آب و فاضلاب کشور به میزبانی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی برگزار شد.

برگزاری جلسه تأمین آب شهرمقدس‎مشهدونگاه به‎پایداری‎منابع آب درشرکت آب‎منطقه ای

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در این زمینه گفت: مشهد مقدس به عنوان دومین کلان شهر کشور از نظر جمعیت و پایتخت معنوی جهان اسلام در منطقه خشک و نیمه خشکی قرار دارد؛ تأمین آب این منطقه با جمعیت ساکن حدود 5/3 میلیون نفر در حال حاضر و جمعیت زائر 35 میلیون نفر با منابع محدود آب موجود کار بسیار سختی است.
"محمدحسین جعفری" با اشاره به آینده نگری و برنامه های این شرکت جهت تأمین آب شهر مشهد از محل جایگزینی پساب با مصارف کشاورزی گفت: این موضوع در سطح کشور برای اولین بار توسط شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی مطرح شد و مورد توجه وزارت نیرو قرار گرفت.
وی افزود: با توجه به حساسیت موضوع و تصمیم گیری علمی برای این موضوع و تعمیم یافته ها به سایر نقاط کشور از متخصصان در زمینه مباحث انتقال و تغذیه پساب از کشورهای مطرح و صاحب فن در زمینه تکنولوژی تغذیه مصنوعی و جمع آوری پساب دعوت لازم جهت بازدید از منطقه به عمل آمده است.
"جعفری" با اشاره به حضور 3 روزه تیم آلمانی در شهر مقدس مشهد گفت: در این سه روز گزارش های مفصلی از منابع و مصارف فعلی و آتی آب شرب مشهد و وضعیت جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهری ارائه می شود؛ و با توجه به حضور متخصصان دانشگاهی استان و مشاوران در این جلسات مباحث کارشناسی و تبادل نظر و اطلاعات در سطح گسترده مورد ارزیابی طرفین قرار می گیرد؛ و امیدوار به نتایج مثبت و کاربردی این جلسه ها هستیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، بازدیدهای میدانی از تصفیه خانه های فاضلاب مشهد،رودخانه کشف رود، موقعیت چاه های تأمین آب مشهد در غرب مشهد مناطق گلبهار-شاندیز- گلمکان و محل های پیشنهادی جایگزینی پساب را از دیگر برنامه های کاری این گروه برشمرد.
وی افزود: همچنین در برنامه مصوب تأمین آب شهر مقدس مشهد، تأمین 100 میلیون متر مکعب آب شرب از محل آب‎خوان غرب مشهد در ازای جایگزینی 120 میلیون متر مکعب پساب کیفی برنامه ریزی شده است، که این موضوع در جلسه مطرح شد؛ امید است در آینده نزدیک تمهیدات لازم جهت اجرایی شدن این امر جزو برنامه های میان مدت وزارت نیرو قرار گیرد.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک