معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  تأمین هر متر مکعب آب آشامیدنی در مشهد بیش از 35000 ریال هزینه در بردارد و ما کمتر از 7000 ریال بابت آن پرداخت می کنیم! قدر آب را بدانیم در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

   میانگین بارندگی در جهان 800 میلیمتر و در ایران 250 میلیمتر (تقریبا یک سوم جهان) در سال می باشد. باور کنیم در کویر زندگی می کنیم.

فرو نشست و شکاف زمین در سطح استان، زتگ خطر بحران آب است. کم آبی را جدی بگیریم.

  آیا می دانید اگر اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار منجر به کاهش برداشت از آبخوان ها نشود، آنگاه این سامانه ها در صرفه جویی مصرف آب نتیجه عکس خواهند داشت؟

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

برگزاری دومین جلسه کارگروه طرح صیانت از منابع آب خراسان رضوی
۱۳۹۶/۱۰/۱۱ تعداد بازدید: ۲۱۷
print

دومین جلسه کارگروه طرح صیانت از منابع آب با حضور مدیران دستگاه های ذیربط در حوزه آب و آبفا، کشاورزی، محیط زیست و اداره کل صدا و سیمای خراسان رضوی به ریاست معاون قضائی رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم برگزار شد.

برگزاری دومین جلسه کارگروه طرح صیانت از منابع آب خراسان رضوی

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، طرح صیانت از منابع آب که متشکل از چهار کارگروه تخصصی با عناوین "حفاظت انتظامی و قضائی"، "مدیریت و بهینه سازی مصرف آب"، "آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی" و "بازچرخانی منابع آب" است با توجه به وضعیت بحرانی منابع آب در استان، از ابتدای مهر ماه 1396 به اجرا درآمده و دومین جلسه آن ظهر امروز در دبیرخانه این طرح (سالن جلسات شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی) و با حضور نمایندگان دستگاه های ذیربط منعقد شد.
سید امیر مرتضوی، معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خراسان رضوی؛ با تاکید بر ضرورت کاهش حجم پرونده های ارجاعی به دادستانی عنوان کرد: تشکیل یک کمیسیون تخصصی حقوقی متشکل از مدیران حقوقی ادارات زیرمجموعه طرح صیانت از منابع آب در استان، منجر به تسهیل امر تصمیم گیری در جلسات این طرح خواهد شد. همچنین راه اندازی یک شورای پیشگیری از وقوع جرم در حوزه آب در شعب دادستانی شهرستان های استان، و برگزاری جلسات توجیهی و هماهنگی با دادستان ها می تواند از حجم پرونده ها و تخلفات در این حوزه بکاهد.
در راستای اولین دستور کار دومین جلسه کارگروه طرح صیانت، با عنوان "آزادسازی و ساماندهی رودخانه ها"؛ مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی عنوان کرد: سد مخزنی کارده از جمله سازه های آبی تامین کننده بخشی از آب شرب مشهد است که سالانه 30 میلیون مترمکعب از نیاز آبی این شهر را تامین می کند.
محمد حسین جعفری افزود: سد کارده بر روی رودخانه ای به همین نام قرار گرفته که با احتساب سرشاخه های آن بالغ بر 100 کیلومتر طول داشته و از سال 1366 تاکنون مسئولیت تامین بخشی از آب شرب شهر مشهد و حقابه های اراضی کشاورزی پایاب سد را برعهده داشته است.
وی با اشاره به مشکلاتی که هم اکنون در بهره برداری از آب این سد وجود دارد، تاکید کرد: در سال های اخیر، با توجه به کاهش نزولات جوی و تصرفاتی که در حریم و بستر این رودخانه صورت گرفته است، به تدریج از میزان ذخیره و کیفیت آب این سد کاسته شده است که هم اکنون با همکاری شرکت آب و فاضلاب مشهد و دادستانی شهرستان مشهد و استان، اقدامات فنی و حقوقی آن در حال انجام است.
جعفری در ادامه عنوان کرد: شناسایی منابع آلاینده در سطح استان که توسط شرکت آب منطقه ای بازدید می شود به صورت ماهیانه به سازمان حفاظت محیط زیست استان اعلام می گردد و طبق ماده 46 قانون توزیع عادلانه آب، اقدامات بازدارنده مربوط به این منابع آلاینده در دستور کار قرار می گیرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در ارتباط با تولیدات رسانه ای و فرهنگی این شرکت در ارتباط با بهینه سازی مصرف آب بیان کرد: در حال حاضر 10 مورد مستند کوتاه تلویزیونی، 6 مورد تیزر کوتاه آموزشی، چندین پیام کوتاه آموزشی رادیویی، 19 انیمیشن موضوعی توسط همکاران این شرکت تهیه شده که با همکاری اداره کل صدا و سیمای استان آماده نمایش در رادیو و تلویزیون استان خواهد بود.
در بخش دیگری از این جلسه قائم مقام معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان در ابلاغ الگوی کشت سازگار با محدودیت منابع آب به شهرستان های استان، بیان کرد: محصول زعفران با توجه به نیاز آبی کمتر نسبت به سایر محصولات، در سال های اخیر مورد توجه کشاورزان قرار گرفته و سبب افزایش 13000 هکتاری سطح زیر کشت این محصول در استان شده است.
محمد صبور بیلندی با اعلام این خبر افزود: سنجد، گل محمدی، پسته، زرشک و عناب از دیگر محصولاتی هستند که با توجه به نیاز آبی کمتر در قالب الگوی کشت، حمایت از توسعه کشت آن ها به ادارات جهاد کشاورزی شهرستان ها ابلاغ شده است.
در بخش پایانی این جلسه، حسین اسماعیلیان، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، محمد دانشگر مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خراسان رضوی، حسین سخدری، قائم مقام مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد نیز دغدغه ها و مطالبات اصلی خود در زمینه جلوگیری از آلودگی منابع آب محدوده حوضه آبریز شهرستان مشهد و همچنین کاهش برداشت از منابع آب وبهینه سازی مصرف آب در بخش های کشاورزی و صنعت را مطرح نمودند.
معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خراسان رضوی در پایان این جلسه، ضمن بیان ضرورت تسریع روند پیگیری مصوبات، خاطر نشان ساخت باید طبق چک لیست های موجود، شرح وظایف دستگاه های مسئول در کارگروه به گونه ای تعریف شود که موازی کاری و همپوشانی شرح وظایف این کارگروه با سایر کارگروه های نظارتی استان از بین برود و صرفا بخشی از مسائل که دارای چالش های حقوقی و قضائی می باشد در این کارگروه مطرح شود.
مرتضوی در پایان اعلام کرد: جلسه آتی این کارگروه در محل سد کارده و همراه با بازدید میدانی برگزار خواهد شد.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک