معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  تأمین هر متر مکعب آب آشامیدنی در مشهد بیش از 35000 ریال هزینه در بردارد و ما کمتر از 7000 ریال بابت آن پرداخت می کنیم! قدر آب را بدانیم در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

   میانگین بارندگی در جهان 800 میلیمتر و در ایران 250 میلیمتر (تقریبا یک سوم جهان) در سال می باشد. باور کنیم در کویر زندگی می کنیم.

فرو نشست و شکاف زمین در سطح استان، زتگ خطر بحران آب است. کم آبی را جدی بگیریم.

  آیا می دانید اگر اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار منجر به کاهش برداشت از آبخوان ها نشود، آنگاه این سامانه ها در صرفه جویی مصرف آب نتیجه عکس خواهند داشت؟

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

تشکیل کارگروه مشترک رسانه ملی و وزارت نیرو
۱۳۹۷/۰۱/۲۶ تعداد بازدید: ۱۱۷
print

در نشست وزیر نیرو و معاونان این وزارتخانه با رئیس سازمان صداوسیما کارگروهی مشترک برای تدوین راهبردهای فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف درست آب و منابع انرژی و جلوگیری از هدر رفتن این منابع تشکیل شد.

تشکیل کارگروه مشترک رسانه ملی و وزارت نیرو

به‌گزارش «انرژی امروز» از روابط عمومی صدا و سیما، عبدالعلی علی‌عسکری؛ رئیس سازمان صدا و سیما در این نشست با اشاره به اینکه آب منبعی برگشت‌ناپذیر است و باید همه مسئولان کشور نسبت به اهمیت آن حساس باشند، گفت: باید برای جلوگیری از هدر رفتن این منبع ارزشمند راهبردهای عملی ارائه داد.

وی فرهنگسازی و تأثیر بر افکار عمومی را وظیفه اصلی رسانه‌ملی دانست و گفت: بر این اساس، وظیفه رسانه ملی در تمام موضوعات اجتماعی از جمله فرهنگ سازی درباره مصرف درست آب بسیار سنگین است.

رئیس رسانه ملی با تأکید بر لزوم تشکیل کارگروهی مشترک میان وزارت نیرو و رسانه ملی، از وزارت نیرو خواست تا با مطالعه تطبیقی از کشورهایی که شرایط مشابه ما را دارند و آگاهی از الگویی که برای حفظ منابعشان داشته‌اند، دستمایه تولیدات تلویزیونی و رادیویی را فراهم و مسیر فرهنگ سازی علمی در این زمینه را طراحی و تدوین کنند.

علی‌عسکری با تأکید بر ضرورت آبیاری دانش‌بنیان و استفاده از روش‌های نوین مصرف آب برای پیشگیری از هدر رفتن آن گفت: اقناع مردم نیازمند به کار مطالعاتی است و وزارت نیرو با ارائه نتایج مطالعات و مشخص کردن اولویت‌ها برای آگاهی بخشی و فرهنگسازی در برنامه‌های صدا و سیما برای تحقق این امر باید تلاش کند.

وزیر نیرو نیز در این جلسه که با توجه به اوضاع آبی امسال و ضرورت استفاده درست از آب و منابع انرژی در این اوضاع تشکیل شده بود، با تشریح اوضاع آبی کشور در سال جاری گفت: کاهش منابع آبی کشور نسبت به ۵۰ سال گذشته سابقه نداشته است.

رضا اردکانیان افزود: سال آبی ۹۶ -۹۷ یکی از کم آب‌ترین سال‌هاست، ده سال گذشته نیز هر سال از میزان متوسط و معمول بارش باران کاسته شده است.

وزیر نیرو با اشاره به اهمیت این موضوع درکشور از تشکیل کارگروهی در دولت در این زمینه با عنوان سازگاری با کم‌آبی خبر داد و گفت: این موضوع به تمام کشور مربوط می‌شود و وزارت نیرو به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه توفیق یابد.

اردکانیان مدیریت مصرف را در زمینه حفظ منابع آبی موجود بر دیگر موضوعات در زمینه مدیریت تقاضا اولویت داد و گفت: متاسفانه کشور ما از جمله کشورهای بدمصرف است و باید اول افکار عمومی در این زمینه آگاه شود.

وی با اشاره به تفاهم نامه همکاری وزارت نیرو با رسانه ملی در سال ۱۳۹۵، عملیاتی کردن موضوع حفظ منابع آبی و انرژی و جلوگیری از هدرفتن آن را مستلزم همکاری با رسانه ملی برای فرهنگسازی و آگاهی بخشی به مردم دانست و خواستار تشکیل کارگروهی مشترک در این زمینه با رسانه ملی شد.

وزیر نیرو تاکید کرد: تاثیرگذارترین نهاد برای فرهنگ سازی در کشور رسانه ملی است و ما باید در این خصوص از قدرت رسانه ملی استفاده کنیم.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک