معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  ما آب را از گذشتگان به ارث نبرده ایم، بلکه از آیندگان به امانت گرفته ایم

  قنات یا کاریز؛ شاهکار ایرانیان در سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع طبیعی. آب گران بهاست، از این میراث گرانبها محافظت کنیم.

 باور کنیم که در منطقه ای خشک زندگی می کنیم! 35% مساحت کشور فراخشک، 40% خشک و تنها 25% آن غیرخشک محسوب می شود.

  شور شدن آب زیرزمینی یکی از پیامدهای مخرب برداشت اضافی از منابع آب زیرزمینی است. بحران آب جدی است.

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

تعادل‌بخشی به دشت‌های کشور در دولت دوازدهم پیگیری می‌شود
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ تعداد بازدید: ۷۳
print

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه حل مشکل آب در گرو بسیج ارکان نظام است گفت: در دولت یازدهم توجه جدی به این موضوع وجود داشت که در همین زمینه طرح تعادل‌بخشی به دشت‌های کشور در اولویت دولت دوازدهم قرار دارد.

تعادل‌بخشی به دشت‌های کشور در دولت دوازدهم پیگیری می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، اسحاق جهانگیری صبح سه شنبه 14 شهریور ماه در مراسم بهره‌برداری از فاز اول طرح ارتقای کیفیت آب شرب جنوب تهران به عنوان طرح قمر بنی‌هاشم که با حضو ستار محمودی سرپرست وزارت نیرو، حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور و جمعی از مسئولان برگزار شد، ضمن تبریک عید غدیر و ابزار خرسندی از افتتاح این طرح و تشکر از دست‌اندرکاران اظهار داشت: به همت وزارت نیرو، آبفای استان تهران و قرارگاه خاتم این طرح انجام شده است.

وی با اشاره به موضوع آب افزود: مسئله آب اصلی‌ترین موضوع کشور است و با توجه به محدودیت‌های توسعه کشور، محدودیت آب خیلی مهم است که کل کشور با این محدودیت درگیر هستند؛ به همان نسبت که این مشکل در استان‌های شمالی وجود دارد در جنوب، شرق و جنوب‌غرب و جنوب‌شرق کشور این مشکل وجود دارد که نگرانی امروز و فردای کشور است.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه می‌توان این محدودیت را به یک موضوع ملی مورد توافق تبدیل کرد، ادامه داد: همه ارکان نظام باید بسیج شوند تا مشکل آب را حل کنند که بخشی از آن مدیریت آب است که مسئولیت آن با وزارت نیرو است که در دولت یازدهم توجه جدی به این موضوع وجود داشت، با طرح تعادل‌بخشی به دشت‌های کشور که در دولت دوازدهم نیز باید پیگیری شود.

جهانگیری ادامه داد: جلسات شورای عالی آب به صورت مستمر در دولت یازدهم برگزار شده و 31 جلسه داشتیم، در بحث مدیریت آب شاید نیاز به انتقال آب از خارج کشور یا شیرین کردن منابع دریا داشته باشیم که ایران کمترین استفاده را در این زمینه داشته است.

وی با اشاره به ضرورت دیپلماسی موثر در رودخانه‌های مشترک با کشورهای همسایه عنوان کرد: رسیدن به تعامل با کشورهای همسایه در زمینه آب در دستورکار است، در دلت یازدهم از صندوق توسعه ملی بیش از 8 میلیارد دلار جهت موضوع آب برداشت شد که مطمئنا این مسأله اتفاقات خوبی را در غرب کشور رقم می‌زند.

معاون اول رئیس‌جمهور ضمن اشاره به اهمیت مدیریت مصرف بیان کرد: در بخش کشاورزی نیاز به مدیریت مصرف داریم، طرح‌های متعددی در وزارت کشاورزی دنبال شده، الگوی کشت باید برنامه‌ریزی شود و متناسب با آب اتفاق بیفتد، ضمن اینکه آبیاری مدرن نیز باید مورد توجه باشد.

جهانگیری با اشاره به ضرورت توجه به آب شرب با کیفیت اظهار داشت: در دولت یازدهم جلساتی راجع به کیفیت آب شرب تشکیل دادیم، چراکه در بعضی شهرها نگرانی‌هایی در این زمینه وجود داشت، در همین راستا سلامت مردم مهم‌ترین مسأله کشور است، کالایی که دولت عرضه می‌کند، مردم باید نسبت به آن مطمئن باشند که در این زمینه کیفیت آب از اهمیت برخوردار است.

وی افزود: نگرانی‌هایی برای آب تهران نیز وجود داشت که حتی اعلام آمادگی کردیم از آب بسته‌بندی استفاده شود که با همت آبفای تهران، اکنون 3 و نیم میلیون جمعیت تهران از آبی مثل آب مناطق بالای تهران برخوردار هستند که کیفیت بسیار مناسبی دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اعتبار بالای این طرح‌ها ضمن توصیه به شهروندان خاطرنشان کرد: ارتقای کیفیت آب با هزینه‌های زیادی انجام می‌شود؛ به رغم کمبود آب میزان مصرف در بخش کشاورزی و خانگی کشور، 2 برابر سایر کشورهاست که باید صرفه‌جویی مناسبی انجام شود.

جهانگیری در پایان ضمن اشاره به آبرسانی به روستاهای کشور تأکید کرد: در سال جاری به 2 هزار 950 روستا آبرسانی شده است، در حالی که متوسط آبرسانی در سال‌های گذشته 200 روستا بود؛ در زمینه تصفیه‌خانه‌ها سرعت باید بیشتر شود، وزارت نیرو در زمینه طرح‌های اقتصاد مقاومتی سرعت مناسبی داشته، ورود بخش خصوصی نیز در این زمینه جدی است.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک