معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  ما آب را از گذشتگان به ارث نبرده ایم، بلکه از آیندگان به امانت گرفته ایم

  قنات یا کاریز؛ شاهکار ایرانیان در سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع طبیعی. آب گران بهاست، از این میراث گرانبها محافظت کنیم.

 باور کنیم که در منطقه ای خشک زندگی می کنیم! 35% مساحت کشور فراخشک، 40% خشک و تنها 25% آن غیرخشک محسوب می شود.

  شور شدن آب زیرزمینی یکی از پیامدهای مخرب برداشت اضافی از منابع آب زیرزمینی است. بحران آب جدی است.

انیمیشن های نجات آب

توقیف دستگاه حفاری چاه غیرمجاز در غرب مشهد
۱۳۹۷/۰۱/۲۳ تعداد بازدید: ۷
print

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی روز گذشته در محدوده غرب مشهد یک دستگاه حفاری غیر مجاز توسط واحد اجرائیات و گشت و بازرسی منابع آب این شرکت توقیف شد.

   توقیف دستگاه حفاری چاه غیرمجاز در غرب مشهد

 "مدیر امور منابع آب مشهد" درباره اقدامات این امور در راستای حفاظت و صیانت از آب ‎های زیرزمینی گفت: با پیگیری ها و تلاش ‎های مستمر واحد اجرائیات و گشت و بازرسی، از ابتدای سال 97 تاکنون 4 دستگاه حفاری غیر مجاز توقیف شده است.

"اکبر علیپور" افزود: متاسفانه برداشت های بی رویه و عدم وجود بارندگی در چند سال اخیر منجر به افت زیاد سطح آب زیرزمینی به ویژه در غرب مشهد شده است؛ که نتیجه آن کاهش آبدهی چاه ها می باشد. لذا با وجود قانون جهت تغییر محل و کف شکنی به دلیل جلوگیری از کاهش دبی پروانه آتی بهره ‌برداری، برخی کشاورزان اقدام به استفاده از دستگاه های غیر مجاز می نمایند. همچنین علاوه بر چاه های مجاز برخی افراد سودجو و باغ ویلا ها نیز اقدام به حفر چاه غیر مجاز توسط این دستگاه ها می کنند که در سال 96 تعداد 58 دستگاه توقیف و 630 حلقه چاه غیر مجاز در محدوده دشت مشهد پر و مسلوب المنفعه گردید.

وی حمایت بیشتر نیروهای انتظامی، قضایی، فرمانداران و تامین منابع مالی را از الزامات کار در حوزه حفاظت و صیانت از آب ‎های زیرزمینی دانست و تاکید کرد: بحث آب بایستی به گفتمان غالب در استان و کشور تبدیل گردد و برای آن تصمیمات خاص اخذ شود.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک