معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  ما آب را از گذشتگان به ارث نبرده ایم، بلکه از آیندگان به امانت گرفته ایم

  قنات یا کاریز؛ شاهکار ایرانیان در سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع طبیعی. آب گران بهاست، از این میراث گرانبها محافظت کنیم.

 باور کنیم که در منطقه ای خشک زندگی می کنیم! 35% مساحت کشور فراخشک، 40% خشک و تنها 25% آن غیرخشک محسوب می شود.

  شور شدن آب زیرزمینی یکی از پیامدهای مخرب برداشت اضافی از منابع آب زیرزمینی است. بحران آب جدی است.

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

خراسان جنوبی استانی پیشرو در بحث تعادل بخشی آب منابع زیرزمینی در کشور است
۱۳۹۶/۰۴/۱۲ تعداد بازدید: ۱۰۳
print

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این استان در بحث تعادل بخشی آب منابع زیرزمینی در کشور پیشتاز است گفت: در حال حاضر بخش عمده چاه‌ها کنتورگذاری شده است.

خراسان جنوبی استانی پیشرو در بحث تعادل بخشی آب منابع زیرزمینی در کشور است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، حسین امامی ظهر امروز در نشست خبری مدیران عامل صنعت آب استان خراسان جنوبی با اصحاب رسانه اظهار داشت: یکم تا 7 تیرماه هفته صرفه جویی مصرف آب است.

وی افزود: در خراسان جنوبی با فرهنگ مناسب و همراهی و مشارکت مردم در همه امور همیشه شاهد این هستیم که در اوج مشکلات با همراهی مردم مشکلات برطرف شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه درحال حاضر در یک مقطع خاصی قرار داریم بیان کرد: در 4 سال گذشته در بحث تأمین آب استان طبق وظیفه ذاتی تلاش بسیاری شد تا بتوانیم چند موضوع را به سرانجام برسانیم.

امامی یکی از مهترین طرح‌ها را طرح انتقال آب دانست و تصریح کرد: کار خوبی که انجام شد حساسیت زیادی در سطح کلان کشور انجام شد و اینکه خراسان جنوبی استانی است که با بحران آب مواجه است و خشکسالی ما را شدیداً در معرض تنش قرار دادهو  این وظیفه به عنوان اولویت برای وزارت نیرو نیز مطرح شد.

وی با اشاره به پروژه‌های استان یادآور شد: در حال حاضر تصمیم بر این شد پروژه دریای عمان و محور شرق به عنوان یک روش توسعه‌ای در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی اجرا شود که امسال آگهی شد و به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستیم.

بحث مطالبات آب‌های عمیق استان خراسان جنوبی انجام می‌شود

امامی اظهار داشت: در این راستا تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران اعلام آمادگی کردند که از آنان دعوت شده و اطلاعات در اختیار آنان قرار گرفته است و امیدواریم روند به همین سرعت پیش برود و بتوانیم تا پایان امسال این موضوع را به سرانجام برسانیم تا عملیات اجرایی پروژه آغاز شود.

وی با بیان اینکه این پروژه باید توسط بخش خصوصی انجام شود که بتوانیم از مزیت‌های صندوق توسعه ملی، بحث فایلانس و سایر موارد بهره‌مند شویم افزود: برای بخش غربی استان نیز چاره اندیشی شده که بخشی از نیاز آبی غرب استان از یزد تأمین شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: در این استان یک سری ضعف‌های اطلاعاتی داشتیم که با عنایات استاندار تفاهم‌نامه 3 جانبه بین وزارت نیرو، معاونت علمی ریاست جمهوری و استانداری خراسان جنوبی برگزار شد که نهایی شد و مقرر شد بحث مطالبات آب‌های عمیق استان انجام شود.

امامی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود برای این پروژه اعتباری بالغ بر 15 میلیارد تومان صرف شود بیان کرد: از این میزان 50 درصد توسط وزارت نیرو، 25 درصد توسط استان و 25 درصد نیز توسط معاونت علمی تأمین خواهد شد.

وی تصریح کرد: از این پروژه چیزی که آید استان خواهد شد علاوه بر مطالعات تأمین آب و شناسایی پتانسیل آب‌های ژرف یک سری اطلاعاتی در اعماق بخش عمده استان برداشت خواهد شد و داده‌های جدید زمین شناسی نیز برای استان فراهم خواهد شد.

سد سیاهو خراسان جنوبی آماده آبگیری است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی اظهار داشت: در این راستا امیدواریم بتوانیم به نتایج خوبی برسیم و بخشی از مشکلات استان را از این محل برطرف کنیم.

امامی با بیان اینکه در پروژه‌های عمرانی موجود امسال پروژه سد فرخی صفر خواهد شد و مشکلاتی که در این پروژه وجود داشت برطرف شد افزود: همچنین پروژه سد سیاهو که مصوبات سفر است آماده آبگیری شده و با توافق با مردم روستا و اطمینان از جابجایی روستا آبگیری سد آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه پروژه آبرسانی بیرجند نیز در دست اجرا است و بخش عمده آن انجام شده که پیشرفت فیزیکی بسیار خوبی داشته است گفت: در این راستا بحث ایستگاه‌های پمپاژ و برق‌رسانی چاه‌ها انجام شده و چاه‌ها حفاری شده و بحث خطوط جمع‌آوری در دست اجرا است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه 3 قرار داد دیگر نیز سریعاً اجرایی می‌شود افزود: یکی از اولویت‌ها این است که در این وضعیتی که دغدغه اشتغال وجود دارد با فعال کردن کارگاه‌های عمرانی هم زمینه اشتغال را در استان فراهم کنیم و هم بعد از مدتی کارگاه عمرانی را بزرگ کنیم.

ساماندهی رودخانه‌های استان در دستور کار قرار می‌گیرد

امامی یادآور شد: در بحث پروژه آهنگران نیز علیرغم اینکه دولت با پروژه‌های جدید موافق نیست و 2 سال است که با این نوع پروژه‌ها مخالفت می‌کند تلاش کردیم امسال بتوانیم مجوز ماده 23 را دریافت کنیم و این پروژه اجرا شود.

وی اظهار داشت: از لحاظ جذب اعتبار نیز سعی شده است نسبتاً اعتبارات خراسان جنوبی در مقایسه با دو استان خراسان شمالی و مرکزی در یک طراز پیش رود و تلاش شده با توجه به عقب ماندگی‌هایی که در استان وجود دارد در سال‌های آتی بخش زیادی از اعتبارات عمرانی را از محل ملی جذب کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: در دو سال آینده چشم اندازی که تعریف شده بحث ساماندهی رودخانه و مدیریت رودخانه‌های استان است.

25 درصد مصرف برق چاه‌های کشاورزی در استان کاهش یافت

امامی با بیان اینکه یکی از استان‌هایی هستیم که در بحث تعادل بخشی در کشور پیشتاز هستیم گفت: در حال حاضر بخش عمده چا‌ها کنتورگذاری شده است و توانسته‌ایم در 3 سال گذشته بحث مدیریت مصرف را به طور کامل اجرا کنیم به طوری که سال گذشته کمتر از 200 حلقه چاه مشکل شارژ داشتند و امسال نیز شارژ مازاد نخواهیم باشیم.

وی با اشاره به اینکه طبق آمار شرکت توزیع برق چند سالی است به صورت پیاپی مصرف برق چاه‌های کشاورزی استان کاهش پیدا می‌کند افزود: علیرغم اینکه حرکت خوبی در بحث آبیاری تحت فشار انجام شد در مجموع امسال حدود 25 درصد مصرف برق چاه‌های کشاورزی نسبت به سال 92  کاهش یافت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی اظهار داشت: در این مدت 4 درصد برنامه آبیاری تحت فشار مصرف جدی ایجاد کرد که 21 درصد به طور کامل کاهش مصرف برق در بخش کشاورزی داشتیم.

کاهش 140 میلیونی مصرف آب چاه‌های کشاورزی استان در سال گذشته 

امامی تصریح کرد: سال گذشته 140 میلیون مصرف آب چاه‌های کشاورزی استان نسبت به سال 92 کاهش داشته است که این سبب شده علیرغم تداوم خشکسالی‌ها در 2 سال گذشته  کسری مخزن نیز کاهش داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا کاهش مخزن استان از 185 میلیون به 134 میلیون کاهش پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه متأسفانه اگر این بحث را مدیریت نکنیم باید شاهد فاجعه در استان باشیم بیان کرد: بخش زیادی از سرمایه‌گذاری‌ها در استان که در بخش کشاورزی انجام شده اگر مدیریت نشود از دست خواهد رفت.

امامی شعار آخرین روز از هفته صرفه‌جویی در مصرف آب را بحث قانون و حقوق شهروندی دانست و گفت: در بحث مدیریت بحران مصرف آب هدف ما این است که حقوق شهروندی را صیانت کنیم.

وی یادآور شد: باید به عنوان متولی امر نیاز آب شرب سالم و آشامیدنی و صیانت از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده را داشته باشیم و بحث مدیریت آب را جدی بگیریم.

باید بین مصرف آب و میزان آب تجدید شونده تعادل پایاپای برقرار شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه برنامه این است در 3 سال آینده بحث آب‌ها را نهایی کنیم افزود: یعنی بین مصرف آب و میزان آب تجدید شونده تعادل پایاپای برقرار کنیم.

امامی خاطرنشان کرد: همچنین در افق 20 ساله برنامه این است که 3.5 میلیارد کسری مخزن انباشته 3 دهه گذشته را جبران کنیم و درنتیجه توسعه پایدار استان با این برنامه تأمین خواهد شد و طرح‌های انتقال آب نیز به ما کمک خواهد کرد که این امر را سرعت بخشیم.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک