معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  تأمین هر متر مکعب آب آشامیدنی در مشهد بیش از 35000 ریال هزینه در بردارد و ما کمتر از 7000 ریال بابت آن پرداخت می کنیم! قدر آب را بدانیم در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

   میانگین بارندگی در جهان 800 میلیمتر و در ایران 250 میلیمتر (تقریبا یک سوم جهان) در سال می باشد. باور کنیم در کویر زندگی می کنیم.

فرو نشست و شکاف زمین در سطح استان، زتگ خطر بحران آب است. کم آبی را جدی بگیریم.

  آیا می دانید اگر اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار منجر به کاهش برداشت از آبخوان ها نشود، آنگاه این سامانه ها در صرفه جویی مصرف آب نتیجه عکس خواهند داشت؟

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

در دشت های ممنوعه استان حتی یک قطره آب تخصیص جدید نخواهیم داد
۱۳۹۷/۰۵/۲۰ تعداد بازدید: ۳۸۵
print

سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در نشست کمیته انسجام بخشی روابط عمومی صنعت آب و برق سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی با حضور مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو گفت: در دشت های استان خراسان رضوی دچار ورشکستگی شدید آبی هستیم یعنی مصارف ما بیش از منابع و ورودی ها به آبخوان ها است. تا زمانی که مسئولیت بر عهده این جانب است در دشت های ممنوعه یک قطره آب جدید تخصیص نخواهیم داد. آب باید به قیمت منطقی از سایر مصرف کنندگان خریداری شود.

در دشت های ممنوعه استان حتی یک قطره آب تخصیص جدید نخواهیم داد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، محمد علایی در بیان وضعیت منابع آب استان خراسان رضوی عنوان کرد: منابع آب تجدیدپذیر استان طی چهل سال گذشته 1.5 تا 2 میلیارد کاهش یافته است. میزان بارش در این مدت سالی 1.1 میلی متر افت کرده است. از سوی دیگر میزان برداشت و آلایندگی ها به شدت افزایش پیدا کرده است. این موارد مشکلات اساسی در مدیریت منابع آب پدید می آورد.

علایی در مورد جایگاه روابط عمومی در ساختار اداری کشور ابراز کرد: روابط عمومی پنچره ای است که مدیر از طریق آن بیرون را می بینید و از فرصت ها، کاستی و نیازها مطلع می شود. ما هنوز به اندازه کافی روابط عمومی را جدی نگرفته ایم و در برخی موارد به شیوه 100 سال پیش اروپا آن را اداره می نماییم.

وی در مورد باورهای اجتماعی مردم عنوان کرد: بی تعارف باید بگویم که مردم من مدیر نوعی را قبول ندارند. تشکل های مردمی و کشاورزان در دشت های مختلف استان گلایه دارند که دستگاه ها به وظایف قانونی خود عمل نکرده ایم. ما حرف مردم را گوش نداده ایم و آن ها را به میدان نیاورده ایم. در حالیکه باید مسئله آب تبدیل به مسئله 80 میلیون ایرانی بشود. دستیابی به این مهم نیازمند راستگویی، شفافیت عملکرد، صداقت و حرمت قائل شدن برای مردم است.

سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه مشکل اصلی مسئله سرمایه های اجتماعی است اظهار داشت: به عقیده من مشکل اصلی کمبود منابع مالی نیست بلکه نبود سرمایه های اجتماعی است. در همین راستا در تلاش برای احیای نقش تشکل های مردمی و کشاورزی هستیم. همچنین در راستای شفافیت عملکرد و اعتمادسازی از امروز اطلاعات هر پروانه بهره برداری و همچنین گزارش لحظه ای فعالیت دستگاه های حفاری چاه در سایت شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی انتشار می یابد.

علایی تصریح کرد: برخی چالش های مدیریت آب در کشور باعث شده تا فضای رسانه ای خارج از کشور این چالش ها را تبدیل به تهدید امنیتی کند. راهکار حل این مشکل گفتگوی صادقانه با مردم، صداقت و شفافیت در عملکرد برای احیای سرمایه های اجتماعی است. کما اینکه در مسئله آب بها طی سال های گذشته هزینه هر دقیقه مکالمه تلفنی در چند نوبت افزایش یافت و خللی ایجاد نشد؛ چرا وزارت نیرو و شرکت های آب منطقه ای نتوانستند مسئله آب را به گونه ای تبیین کنند که نمایندگان مجلس در مورد آب در این موضوع همراه نشدند؟ این وظیفه من مدیر در استان بوده است نماینده مجلس را قانع کنم که این مسیر در اقتصاد آب پیش گرفته اند سرنوشت مبارکی ندارد.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک