معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  تأمین هر متر مکعب آب آشامیدنی در مشهد بیش از 35000 ریال هزینه در بردارد و ما کمتر از 7000 ریال بابت آن پرداخت می کنیم! قدر آب را بدانیم در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

   میانگین بارندگی در جهان 800 میلیمتر و در ایران 250 میلیمتر (تقریبا یک سوم جهان) در سال می باشد. باور کنیم در کویر زندگی می کنیم.

فرو نشست و شکاف زمین در سطح استان، زتگ خطر بحران آب است. کم آبی را جدی بگیریم.

  آیا می دانید اگر اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار منجر به کاهش برداشت از آبخوان ها نشود، آنگاه این سامانه ها در صرفه جویی مصرف آب نتیجه عکس خواهند داشت؟

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

عدم وجود چاه غیر مجاز کشاورزی در شهرستان گناباد
۱۳۹۷/۰۲/۰۸ تعداد بازدید: ۲۱۳
print

رئیس منابع آب گناباد در نشست خبری این شهرستان عنوان کرد: در شهرستان های گناباد و بجستان چاه غیر مجاز کشاورزی نداریم و از این بابت در سطح استان نمونه هستیم.

عدم وجود چاه غیر مجاز کشاورزی در شهرستان گناباد

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، احمد تمامگر با اشاره به وجود ۷۲۳ حلقه چاه کشاورزی و صنعتی در شهرستان های گناباد و بجستان گفت: سالانه ۱۹۶ میلیون متر معکب آب از این چاه ها برداشت می شود؛ که 100 درصد چاه های کشاورزی این شهرستان ها به کنتور هوشمند تجهیز شده اند؛ و امسال نیز چاه های صنعتی به کنتور هوشمند مجهز خواهند شد.
تمامگر تصریح کرد: به خاطر نصب کنتورهای هوشمند افت سطح آب کاهش قابل ملاحظه ای داشته است؛ بطوریکه در دشت گناباد قبل از نصب کنتور میزان افت سالانه ۱۳ سانتیمتر بود که بعد از نصب کنتور به ۵ سانتیمتر کاهش یافته است؛ و همین روند کاهشی افت در سایر دشت ها نیز وجود دارد.
وی مهم ترین مشکل چاه های کشاورزی را پیشروی آب های شور دانست و گفت: متاسفانه کیفیت آب کاهش یافته و هم اکنون بسیاری از مزارع پسته و پنبه شهرستان به خاطر بی کیفیتی آب با کاهش برداشت مواجه هستند.
رئیس اداره منابع آب گناباد تصرف بستر برخی از رودخانه ها را از دیگر مشکلات دانست و گفت: عده ای با ایجاد بند سارهای غیر استاندارد در بستر رودخانه ها و انسداد کامل بستر آن در بالا دست قنوات می خواهند باعث تغذیه و افزایش آبدهی قنات و یا ذخیره آب شوند که این امر می تواند در صورت بارش باران های سیل آسا سبب تخریب اراضی و خسارت شود.
تمامگر افزود: تا کنون ۴۰ مورد از این بند سارها که عمدتا در منطقه شرق گناباد بوده شناسایی شده است؛ ۳۰ مورد آن بازگشایی و بقیه در دست اقدام برای بازگشایی می باشد.
وی افزود: در سال گذشته ۱۵ رودخانه به صورت سراسری لایروبی و ۱۶ هکتار اراضی تصرف شده در بستر رودخانه به صورت موردی بازگشایی شده است.
همچنین وی بر ضرورت اجرای طرح آبخیزداری سیاه کوه تاکید کرد و گفت: در صورت عملی شدن این طرح میزان زیادی آب به سفره های زیر زمینی تزریق می شود که نتیجه آن تغذیه سفره آب زیر زمینی و افزابش آبدهی قنوات خواهد بود.
تمامگر میزان بارندگی سال زراعی جاری در شهرستان گناباد را ۸۶ میلیمتر دانست و گفت: این میزان نسبت به دوره آماری سال قبل ۲۴ درصد کاهش دارد.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک