معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  ما آب را از گذشتگان به ارث نبرده ایم، بلکه از آیندگان به امانت گرفته ایم

  قنات یا کاریز؛ شاهکار ایرانیان در سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع طبیعی. آب گران بهاست، از این میراث گرانبها محافظت کنیم.

 باور کنیم که در منطقه ای خشک زندگی می کنیم! 35% مساحت کشور فراخشک، 40% خشک و تنها 25% آن غیرخشک محسوب می شود.

  شور شدن آب زیرزمینی یکی از پیامدهای مخرب برداشت اضافی از منابع آب زیرزمینی است. بحران آب جدی است.

انیمیشن های نجات آب

عدم وجود چاه غیر مجاز کشاورزی در شهرستان گناباد
۱۳۹۷/۰۲/۰۸ تعداد بازدید: ۱۲
print

رئیس منابع آب گناباد در نشست خبری این شهرستان عنوان کرد: در شهرستان های گناباد و بجستان چاه غیر مجاز کشاورزی نداریم و از این بابت در سطح استان نمونه هستیم.

عدم وجود چاه غیر مجاز کشاورزی در شهرستان گناباد

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، احمد تمامگر با اشاره به وجود ۷۲۳ حلقه چاه کشاورزی و صنعتی در شهرستان های گناباد و بجستان گفت: سالانه ۱۹۶ میلیون متر معکب آب از این چاه ها برداشت می شود؛ که 100 درصد چاه های کشاورزی این شهرستان ها به کنتور هوشمند تجهیز شده اند؛ و امسال نیز چاه های صنعتی به کنتور هوشمند مجهز خواهند شد.
تمامگر تصریح کرد: به خاطر نصب کنتورهای هوشمند افت سطح آب کاهش قابل ملاحظه ای داشته است؛ بطوریکه در دشت گناباد قبل از نصب کنتور میزان افت سالانه ۱۳ سانتیمتر بود که بعد از نصب کنتور به ۵ سانتیمتر کاهش یافته است؛ و همین روند کاهشی افت در سایر دشت ها نیز وجود دارد.
وی مهم ترین مشکل چاه های کشاورزی را پیشروی آب های شور دانست و گفت: متاسفانه کیفیت آب کاهش یافته و هم اکنون بسیاری از مزارع پسته و پنبه شهرستان به خاطر بی کیفیتی آب با کاهش برداشت مواجه هستند.
رئیس اداره منابع آب گناباد تصرف بستر برخی از رودخانه ها را از دیگر مشکلات دانست و گفت: عده ای با ایجاد بند سارهای غیر استاندارد در بستر رودخانه ها و انسداد کامل بستر آن در بالا دست قنوات می خواهند باعث تغذیه و افزایش آبدهی قنات و یا ذخیره آب شوند که این امر می تواند در صورت بارش باران های سیل آسا سبب تخریب اراضی و خسارت شود.
تمامگر افزود: تا کنون ۴۰ مورد از این بند سارها که عمدتا در منطقه شرق گناباد بوده شناسایی شده است؛ ۳۰ مورد آن بازگشایی و بقیه در دست اقدام برای بازگشایی می باشد.
وی افزود: در سال گذشته ۱۵ رودخانه به صورت سراسری لایروبی و ۱۶ هکتار اراضی تصرف شده در بستر رودخانه به صورت موردی بازگشایی شده است.
همچنین وی بر ضرورت اجرای طرح آبخیزداری سیاه کوه تاکید کرد و گفت: در صورت عملی شدن این طرح میزان زیادی آب به سفره های زیر زمینی تزریق می شود که نتیجه آن تغذیه سفره آب زیر زمینی و افزابش آبدهی قنوات خواهد بود.
تمامگر میزان بارندگی سال زراعی جاری در شهرستان گناباد را ۸۶ میلیمتر دانست و گفت: این میزان نسبت به دوره آماری سال قبل ۲۴ درصد کاهش دارد.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک