معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  تأمین هر متر مکعب آب آشامیدنی در مشهد بیش از 35000 ریال هزینه در بردارد و ما کمتر از 7000 ریال بابت آن پرداخت می کنیم! قدر آب را بدانیم در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

   میانگین بارندگی در جهان 800 میلیمتر و در ایران 250 میلیمتر (تقریبا یک سوم جهان) در سال می باشد. باور کنیم در کویر زندگی می کنیم.

فرو نشست و شکاف زمین در سطح استان، زتگ خطر بحران آب است. کم آبی را جدی بگیریم.

  آیا می دانید اگر اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار منجر به کاهش برداشت از آبخوان ها نشود، آنگاه این سامانه ها در صرفه جویی مصرف آب نتیجه عکس خواهند داشت؟

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضویرمز تداوم زندگی، سازگاری با طبیعت و کم آبی است
۱۳۹۷/۱۰/۲۲ تعداد بازدید: ۳۷۸
print

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: برای تداوم زندگی بشر نیازمند سازگاری با محیط زیست و کم آبی هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضویرمز تداوم زندگی، سازگاری با طبیعت و کم آبی است

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، محمد علایی در هشتمین نشست آسیایی شبکه جهانی آب و اطلاعات توسعه ای برای مناطق خشک و دومین نشست ملی فناوری های آب که در محل دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد با اشاره به اینکه خراسان رضوی جزو مناطق خشک کشور است گفت: خراسان رضوی سرزمین قنات قصبه، سرزمین مردان و زنان بزرگی است که 8 هزار سال توانستند با مشکل کم آبی در شرایط خشک زندگی کنند.

وی اضافه کرد: ما طی 60 سال گذشته با اتکا به درآمد نفتی و تصور اینکه محیط زیست باید در اختیار ما باشد شرایط ناپایداری را برای محیط زیست رقم زدیم. علایی با تاکید بر مساله اساسی در استان اذعان داشت: ۲۶ درصد از استان نیمه خشک و ۷۶ درصد آن خشک است. همچنین دمای هوای ما نسبت میانگین جهانی بالاست، در 40 سال گذشته نیز به دلایل گوناگون و پدیده نامناسب گرم شدن هوا میزان بارش از آنچه بوده کمترشده است و هرساله شاهد رشد خشکسالی بیشتری نسبت به گذشته بوده ایم. در 60 ساله گذشته دولت با اتکا بر درآمد های نفتی، نگاه مردمی و تشکل های قانونی از منابع آب را حذف کرد، که به دنبال آن پیامدهای منفی در مدیریت آب رقم خورد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه دولت به تنهایی نمی تواند بحران آب را مدیریت کند عنوان کرد: مساله آب باید برای هر خراسانی و هر فرد یک مساله جدی باشد. وی ادامه داد: اگر مهمترین رمز تداوم حیات ایرانیان در 8 هزار سال خشکسالی سازگاری با محیط زیست بوده است اکنون برجسته ترین رمز ماندگاری ما نیز سازگاری و مدارا کردن با طبیعت و کم آبی است. شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با ارائه راهبردهای متعدد بعد از 7 ماه توانست سند سازگاری با کم آبی استان را با کمک تمام دستگاه های مرتبط تصویب کند که طی آن باید تا سال 1405 کسری مخزن آب به صفر برسد. وی با اشاره به برداشت های آبی معقولانه از طبیعت عنوان کرد: با کمک تشکل های مردمی و تجربه 8 هزار ساله پیشینیان ما و همچنین به کمک اساتید برجسته در این حوزه باید بحران خشکسالی را مدیریت کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی از فرصت های موجود در استان یاد کرد و هم اندیشی، زبان مشترک و منطقی بین مسئولین و کشاورزان، رسیدن به درک واحد از مدیریت آب را از فرصت های مغتنمی برشمرد که باید مد نظر همگان قرار گیرد.

همچنین در این نشست علی چاوشیان، مدیر مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری وزارت نیرو با اشاره به استقرار دبیرخانه بین المللی خشکسالی یونسکو در ایران گفت: امیدوارم این ابتکار بین المللی خشکسالی بتواند موجب خبرهای خوبی برای مردم ایران و استان خراسان رضوی باشد. چاوشیان افزود: تعداد شرکت کنندگان ۲۰ نفر از ۱۵ کشور هستند که با حمایت مالی یونسکو به اینجا آمده اند. وی در انتها از مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی جهت هماهنگی و برگزاری این نشست تشکر ویژه نمود.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک