معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  تأمین هر متر مکعب آب آشامیدنی در مشهد بیش از 35000 ریال هزینه در بردارد و ما کمتر از 7000 ریال بابت آن پرداخت می کنیم! قدر آب را بدانیم در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

   میانگین بارندگی در جهان 800 میلیمتر و در ایران 250 میلیمتر (تقریبا یک سوم جهان) در سال می باشد. باور کنیم در کویر زندگی می کنیم.

فرو نشست و شکاف زمین در سطح استان، زتگ خطر بحران آب است. کم آبی را جدی بگیریم.

  آیا می دانید اگر اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار منجر به کاهش برداشت از آبخوان ها نشود، آنگاه این سامانه ها در صرفه جویی مصرف آب نتیجه عکس خواهند داشت؟

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور غرور را کنار بگذاریم و کشاورزی را یاد بگیریم
۱۳۹۴/۱۲/۲۶ تعداد بازدید: ۱۲۳۵
print

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور گفت: باید غرور اینکه به کشاورزی مسلط هستیم را کنار بگذاریم و علم این کار را یاد بگیریم.

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور غرور را کنار بگذاریم و کشاورزی را یاد بگیریم

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان محمدعلی فرهمند در نشست اطلاع‎رسانی ویژه بهره‎برداران منابع آب زیرزمینی نیشابور، گفت: چنانچه به دانش کشاورزی روز، مجهز نشویم، اغلب کشاورزان خرده مالک قادر به رقابت با سایرین که مجهز به مهارت و دانش کشاورزی هستند، نخواهند بود و به‎طور طبیعی از چرخه رقابت حذف خواهند شد.
وی افزود: در حال حاضر میانگین عملکرد تولید در اغلب محصولات کشاورزی رایج در نیشابور کمتر از یک سوم و حتی یک چهارم عملکرد نمونه است حال آنکه کارشناسان ترویج اداره جهاد کشاورزی این شهرستان، در تمام نقاط، آماده آموزش و خدمت‎رسانی به کشاورزان هستند اما اغلب کشاورزان ما دچار غرور هستند و خود را از یادگیری مهارت کشاورزی بی‎نیاز می‎دانند.
فرهمند با اشاره به اینکه تولید در بخش کشاورزی نسبت به تولید در صنایع به مراتب دشوارتر و پیچیده‎تر است، خاطرنشان کرد: ما باید شفاف باشیم و بپذیریم که روش‎های کشاورزی ما غیراصولی است و با توجه به محدودیت جدی در منابع آب و خاک، در صورت استمرار همین روش‎ها قادر به حفظ و بقای کشاورزی در شهرستان نخواهیم بود.
مدیر جهاد کشاورزی نیشابور، تجهیز چاه‎های کشاورزی به کنتورهای هوشمند را اقدام بسیار خوبی از سوی شرکت آب منطقه‎ای استان خراسان رضوی دانست و تصریح کرد: کنتور هوشمند یک ابزار قانونی مناسب برای کنترل برداشت از منابع آب زیرزمینی است که استفاده از آن با توجه به وضعیت کنونی آبخوان‎ها اجتناب ناپذیر است.
در ادامه این نشست مدیر امور منابع آب شهرستان نیشابور نیز در سخنانی با تشریح وضعیت منابع آب دشت نیشابور، گفت: حدود 103 میلیون مترمکعب از اضافه برداشت آبخوان‎های استان خراسان رضوی، مربوط به این دشت است که بیشترین مقدار آن نیز در منطقه میان‎جلگه ثبت شد حال آنکه در یک دهه اخیر میانگین نزولات جوی در این شهرستان از 280 میلی‎متر به 215 میلی‎متر در سال کاهش یافته است.
علی اکبر علیپور با ابراز نگرانی از پدیده فرونشست زمین در سطح شهرستان نیشابور و ایجاد شکاف‎های عظیم در زمین، تصریح کرد: متاسفانه هنوز افرادی هستند که بحران آب را جدی نگرفته و پیامدهای ناگوار اضافه برداشت را نادیده می‎گیرند.
وی همچنین قوانین و ضوابط استفاده از کنتورهای هوشمند را یادآور شد و به چاه‎داران در‎خصوص توجه به کنترل و مدیریت حجم آب مصرفی خود هشدار داد.
در پایان این نشست، پنل پرسش و پاسخ با حضور اعضای هیات مدیره انجمن صنفی آب‎بران نیشابور و فیروزه تشکیل شد. 
پنجمین نشست اطلاع‎رسانی ویژه بهره‎برداران منابع آب زیرزمینی نیشابور، بیست و پنجم اسفند ماه در فرهنگسرای وکیلی این شهرستان برگزار شد. 

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک