معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  تأمین هر متر مکعب آب آشامیدنی در مشهد بیش از 35000 ریال هزینه در بردارد و ما کمتر از 7000 ریال بابت آن پرداخت می کنیم! قدر آب را بدانیم در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

   میانگین بارندگی در جهان 800 میلیمتر و در ایران 250 میلیمتر (تقریبا یک سوم جهان) در سال می باشد. باور کنیم در کویر زندگی می کنیم.

فرو نشست و شکاف زمین در سطح استان، زتگ خطر بحران آب است. کم آبی را جدی بگیریم.

  آیا می دانید اگر اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار منجر به کاهش برداشت از آبخوان ها نشود، آنگاه این سامانه ها در صرفه جویی مصرف آب نتیجه عکس خواهند داشت؟

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

میزان بارندگی در هر دهه 4 درصد کاهش داشته است
۱۳۹۷/۰۵/۲۰ تعداد بازدید: ۴۰۸
print

مدیرعامل‌ شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: در هر دهه میزان بارندگی 4 درصد کاهش داشته است.

میزان بارندگی در هر دهه 4 درصد کاهش داشته است

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، محمد علایی در همایش ملی چالش‌های آب در شرق کشور، نقش مردم و تدابیر حاکمیت باظهار کرد: مساحت سه استان‌خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان 452 هزار کیلومتر است که سهم 27 درصد مساحت کشور را از آن خود کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه جمعیت این 3 استان حدود 10 میلیون نفر بوده که 12 درصد جمعیت کشور را از آن خود کرده است، خاطرنشان کرد: در هر دهه میزان بارندگی 4 درصد و روان‌آب‌ها 13 درصد کاهش داشته است.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به وضعیت روستاهای محور شرقی کشور تاکید کرد: تاکنون آبرسانی سیار به 2168 روستا صورت گرفته است، همچنین 24 درصد روستاهای تخلیه شده کشور بین سال‌های 90 تا 95 در محور شرقی رخ داده که شامل 374 روستا از 1543 روستا می‌شود. علاوه بر این تخلیه یک سوم از روستاهای استان سیستان و بلوچستان با 2800 روستا و تخلیه نیمی از روستاهای استان‌های خراسان رضوی و جنوبی با 5880 روستا صورت گرفته است.

 

علایی در خصوص طرح انتقال آب شرب، صنعت و خدمات از دریای عمان تصریح کرد: این طرح شامل جانمایی تاسیسات آبگیری از دریای عمان و شیرین‌سازی آب دریا و تملک زمینی برای ساخت تاسیسات لازم، انتخاب مسیر گزینه برتر خط انتقال با ظرفیت 250میلیون مترمکعب در سال با قطر 2220 میلی‌متر، برگزاری فراخوان برای انتخاب سرمایه‌گذاران و مجریان طرح و تشکیل مجمع موسسین شرکت تابش و آغاز مطالعات طرح و گرفتن ردیف اعتباری ملی برای انجام مطالعات جامع و کامل طرح می‌شود.

 

در ادامه این مراسم محمد مقدوری معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری خراسان رضوی نیز در این همایش با بیان اینکه در حال حاضر کمبود منابع آبی مهم‌ترین و اساسی‌ترین مشکل در شرق کشوربه شمار می رود، تصریح کرد: بررسی و به کارگیری راهکارهای مقابله با کمبود آب در شرق کشور با توجه به روند خشکسالی در این خطه امروز بیش از هر زمانی ضروری است.

 

وی ادامه داد: امید است در این همایش ملی که با حضور مسئولان حوزه آب و کارشناسان مرتبط 3 استان برگزار شده چاره‌اندیشی اساسی در این زمینه صورت گیرد.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک