معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  تأمین هر متر مکعب آب آشامیدنی در مشهد بیش از 35000 ریال هزینه در بردارد و ما کمتر از 7000 ریال بابت آن پرداخت می کنیم! قدر آب را بدانیم در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

   میانگین بارندگی در جهان 800 میلیمتر و در ایران 250 میلیمتر (تقریبا یک سوم جهان) در سال می باشد. باور کنیم در کویر زندگی می کنیم.

فرو نشست و شکاف زمین در سطح استان، زتگ خطر بحران آب است. کم آبی را جدی بگیریم.

  آیا می دانید اگر اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار منجر به کاهش برداشت از آبخوان ها نشود، آنگاه این سامانه ها در صرفه جویی مصرف آب نتیجه عکس خواهند داشت؟

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

نجات آب فقط با مشارکت همگانی مردم امکان پذیر است
۱۳۹۷/۰۵/۲۰ تعداد بازدید: ۳۸۶
print

سرپرست روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان خراسان رضوی گفت: حل مشکلات کم آبی که سال هاست گریبانگیر استان خراسان رضوی شده است، بدون مشارکت مردمی امکان پذیر نیست

نجات آب فقط با مشارکت همگانی مردم امکان پذیر است

کاظم جم گفت: پاییز و زمستان سال گذشته شاهد کمترین میزان بارندگی چند دهه اخیر در استان بوده ایم. طی دهه های گذشته ذخایر برفی استان و کشور به طور مکرر رو به کاهش بوده و بسیاری از دشت های استان نیز با ادامه روند فعلی اضافه برداشت کاملا غیر قابل استفاده خواهند شد و فرهنگ صرفه جویی در مصرف آب باید به صورتی در جامعه آموزش داده شود که مردم ضمن اطلاع از وجود بحران در منابع آب کشور، صرفه جویی در این سرمایه ملی را سرلوحه امور خود قرار دهند.

وی ادامه داد: اضافه برداشت از منابع آب زیر زمینی باعث شده که پتانسیل آبدهی آبخوان ها کم شود. این در حالی است که گرمای هوا، کاهش بارندگی و کمبود آب در سدهای استان که تنها حدود 22 درصد آب دارند و حدود 78 درصد خالی هستند از دیگر مشکلات است.

وی ادامه داد: راه حل گذر و مدیریت صحیح این بحران در گرو مشارکت همگانی برای نجات آب است و مشارکت دولت و مردم برای حفظ آب که یادگار نیاکان ما و امانتی در دست ما برای آیندگان است، ضروری است.

جم با تاکید بر اهمیت جداسازی آب شرب از آب مصرفی تاکید کرد: بسیاری از کشور های دارای شرایط خشکسالی همچون کشور ما و حتی کشور های پر باران تر نسبت به ما ، آب مصرفی شان را از آب شرب جدا نموده و با این اقدام پیشگیری موثری از اتلاف آب کرده اند.

این کارشناس آب با تاکید بر اهمیت واقعی شدن قیمت آب به قیمت تمام شده آن تصریح کرد: هدف از این اقدام درآمد زایی برای دولت نیست بلکه در راستای هزینه کرد آن در جهت اجرای پروژه های تعادل بخشی آبخوان های استان می باشد.

وی با تاکید بر این که آب سرمایه ای فرهنگی، اقتصادی و معنوی برای ما است ادامه داد: صرفه جویی در مصرف آب یک انتخاب نیست و در واقع یک الزام است، همه مردم باید برای محافظت از آب بکوشند و دغدغه داشته باشند؛ نجات آب قطعا و فقط با مشارکت همگانی مردم امکان پذیر است در غیر این صورت باید برای شرایط بسیار دشواری آماده شویم.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک