معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  تأمین هر متر مکعب آب آشامیدنی در مشهد بیش از 35000 ریال هزینه در بردارد و ما کمتر از 7000 ریال بابت آن پرداخت می کنیم! قدر آب را بدانیم در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

   میانگین بارندگی در جهان 800 میلیمتر و در ایران 250 میلیمتر (تقریبا یک سوم جهان) در سال می باشد. باور کنیم در کویر زندگی می کنیم.

فرو نشست و شکاف زمین در سطح استان، زتگ خطر بحران آب است. کم آبی را جدی بگیریم.

  آیا می دانید اگر اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار منجر به کاهش برداشت از آبخوان ها نشود، آنگاه این سامانه ها در صرفه جویی مصرف آب نتیجه عکس خواهند داشت؟

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

پساب تصفیه خانه بیرجند جایگزین چاه های کشاورزی می شود
۱۳۹۶/۰۸/۳۰ تعداد بازدید: ۹۴
print

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: جایگزینی پساب تصفیه خانه فاضلاب با چاه های کشاورزی کمک بزرگی به تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی خواهد کرد.

پساب تصفیه خانه بیرجند جایگزین چاه های کشاورزی می شود

حسین امامی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات اجرایی خط انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب بیرجند به محمدیه در هفته جاری آغاز خواهد شد و اجرای این طرح در مرحله اولیه به منظور جایگزینی پساب تصفیه خانه فاضلاب بیرجند با چاه های کشاورزی مرکز آموزش محمدیه است.
وی گفت: با اجرای این طرح، پساب تصفیه خانه فاضلاب جایگزین 2 حلقه چاه از چاه های کشاورزی مرکز آموزش محمدیه شده و از آب این چاه ها که دارای کیفیت مناسبی است در مصارف شرب استفاده خواهد شد.
وی بیان کرد: فاز نخست این خط با لوله GRP به قطر 700 میلیمتر و طول 9 کیلومتر با اعتبار 45 میلیارد ریال اجرایی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی افزود: اجرای طرح جایگزینی پساب فاضلاب با چاه های کشاورزی از دستورالعمل های طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمین است.
وی هدف از اجرای این طرح را جبران کسری مخزن و جلوگیری از افت بیشتر سطح آب زیر زمینی در دشت های مواجه با بیلان منفی، آزاد سازی ظرفیت آبی برای تامین آب مورد نیاز در مصارف شرب، فضای سبز و خدمات عنوان کرد.
امامی یادآور شد: با توجه به خشکسالی های پیاپی و افت چاه های کشاورزی این پساب همراه با پساب فاضلاب بیرجند جایگزین مناسبی برای چاه های کشاورزی خواهد بود.
وی گفت: همچنین مازاد پساب تصفیه خانه برای کشت گیاهانی که در صنعت چوب کاربرد دارد و سایر مصارف مورد تایید سازمان های جهاد کشاورزی و حفاظت محیط زیست مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی بیان کرد: با اجرای این طرح از کشت محصولاتی که برای سلامتی مردم مضر باشد جلوگیری می شود و در این زمینه تابلوهای هشدار دهنده در خروجی تصفیه خانه فاضلاب و زمین های مجاور نصب خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی افزود: در صورت مشاهده هرگونه استفاده غیرمجاز از پساب فاضلاب با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.
پساب فعلی تصفیه خانه فاضلاب شهری بیرجند 120 لیتر بر ثانیه است که با توجه به طرح های توسعه فاضلاب در سطح شهر بیرجند و احداث تصفیه خانه جدید این مقدار به 240 لیتر در ثانیه خواهد رسید.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک