معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  ما آب را از گذشتگان به ارث نبرده ایم، بلکه از آیندگان به امانت گرفته ایم

  قنات یا کاریز؛ شاهکار ایرانیان در سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع طبیعی. آب گران بهاست، از این میراث گرانبها محافظت کنیم.

 باور کنیم که در منطقه ای خشک زندگی می کنیم! 35% مساحت کشور فراخشک، 40% خشک و تنها 25% آن غیرخشک محسوب می شود.

  شور شدن آب زیرزمینی یکی از پیامدهای مخرب برداشت اضافی از منابع آب زیرزمینی است. بحران آب جدی است.

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

کارگاه چگونگی استفاده از پساب شهر مشهد برای تغذیه مصنوعی آبخوان منطقه با حضور نمایندگان وزارت محیط زیست آلمان برگزار شد
۱۳۹۶/۰۴/۱۱ تعداد بازدید: ۹۴
print

کارگاه چگونگی استفاده از پساب شهر مشهد برای تغذیه مصنوعی آبخوان منطقه با شرکت نمایندگان وزارت محیط زیست آلمان و با حضور مهندس حاج رسولیها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، مهندس ابراهیم نیا مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو، جمعی از مدیران شرکت مدیریت منابع آب ایران و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و تعدادی از مدیران شرکت های آب منطقه ای روز شنبه 96/4/10در سالن خلیج فارس برگزار شد.

کارگاه چگونگی استفاده از پساب شهر مشهد برای تغذیه مصنوعی آبخوان منطقه با حضور نمایندگان وزارت محیط زیست آلمان برگزار شد

به گزارش شبکه خبری آب ایران، در ابتدای جلسه مهندس حاج رسولیها، ضمن خوشامدگویی به متخصصین آلمانی گفت رابطه همکاری ایران و آلمان از قدمت و پشتوانه قوی در گذشته و حال برخوردار است. خصوصا در بخش آب و فاضلاب که در دهه 70 شمسی در خصوص مباحث مرتبط با انتقال تکنولوژی و طرح های آب و فاضلاب ارتباط تنگاتنگی بین بخش آب و فاضلاب ایران و آلمان غربی وجود داشت و باعث شد در تاسیسات آب و فاضلاب به خودکفایی برسیم و بسیاری از مبانی طراحی تاسیسات آب و فاضلاب ما نشات گرفته از استانداردهایی است که در آلمان هم استفاده می شود. در دهه اخیر نیز بخش آب کشور ارتباطات خوبی با مشاورین، پیمانکاران و بخش دانشگاهی آلمان برقرار کرده است. ما علاقه مندیم از تجارب آلمان در سایر کشورهایی که اقلیمی مشابه کشور ما دارند استفاده کنیم.
حاج رسولیها در ادامه گفت برای این که در شرایط اقلیمی ایران قرار گیرید به چند نکته اشاره خواهم کرد.
متوسط بارندگی 240 میلی متر و کاهش آن به حدود 210میلی متر در سال و افزایش درجه حرارت یک درجه ای و کاهش منابع آب تجدیدپذیر ناشی از افزایش درجه حرارت به اندازه 5 درصد باعث شده منابع آب تجدیدپذیر از 125 میلیارد مترمکعب به 115 میلیارد مترمکعب برسد. این کمبود منابع آب موجب شده بیش از 80 درصد منابع آب تجدیدپذیر را استفاده کنیم و پیش بینی می شود سرانه فعلی 1500 مترمکعب برای هر نفر در دو دهه آینده به 1100 مترمکعب در سال برای هر نفر برسد. این 1100 متر مکعب به طور متوسط است و در برخی حوضه ها ممکن است به 500 مترمکعب سرانه در سال برسد.
این موضوع باعث شده که در برنامه قبلی و فعلی توسعه کشور و در برنامه ششم، استفاده از آب های نامتعارف که یکی از آنها پساب است به طور جدی در برنامه دولت قرار گیرد. در خصوص استفاده از پساب در دو دهه گذشته که ارتباط تنگاتنگی با آلمان داشتیم، از دیدگاه مدیریت منابع آب نگاه جدی وجود نداشت و بیشتر نگاه توسعه ای و تجهیزاتی در مورد این موضوع بود. در 4 قرن پیش از آب پساب به عنوان منبعی برای تغذیه خاک و حاصلخیز نمودن اراضی استفاده می کردند، بدون این که توجهی به پیامدهای این نوع استفاده داشته باشند. تا حدود نیم قرن پیش اولین تصفیه خانه های فاضلاب در کشور احداث شد و به تدریج در بسیاری از شهرها و کلان شهرها تاسیسات آب و فاضلاب ساخته شد. اولین بهره برداری های مهندسی در استفاده از پساب مربوط به خراسان رضوی، ‌اصفهان و تهران است. در خراسان رضوی دو پروژه بهره برداری از پساب تعریف شد. یکی جایگزینی پساب به جای آب های سطحی و اخیرا جایگزینی پساب به جای آب های زیرزمینی. هر دو پروژه در قالب ضرورتی بود که در خصوص جایگزینی مصارف کشاورزی به جای آب شرب در برنامه های تامین آب بود. هر کدام از این پروژه ها مشکلاتی داشت که گزینه جدید تحت عنوان تزریق به آبخوان در برنامه های وزارت نیرو قرار گرفت. در این خصوص تجربه ای نداشتیم و امیدوارم این کارگاه یک هفته ای کمک کند که مباحث مهندسی این موضوع را تجزیه و تحلیل کنیم .
سپس مهندس ابراهیم نیا گفت تفاهم نامه همکاری بین ایران و آلمان سه موضوع کلی1- سیاست گذاری و تبادل تجارب 2- همکاری بخش خصوصی دو کشور و3- فایناس و سرمایه گذاری بین دو کشوررا در بر می گیرد.
در ادامه وضعیت آب کشور توسط مهندس جعفری تشریح شد و چشم انداز تصفیه فاضلاب در ایران توسط مهندس ابوتراب و اسناد بالادستی پساب در ایران توسط مهندس جهانی بیان شد.
آقای تیسر نیز وضعیت فعلی آبیاری اراضی کشاورزی و بازچرخانی اب در کشور آلمان، آقای کوزیوروسکی موضوع استفاده از پساب در تغذیه آبخوان ها(منطقه شورای همکاری خلیج فارس) و آقای کراینر استفاده از پساب در تغذیه آبخوان ها(مناطق مطالعاتی اسپانیا و عربستان) را به تفصیل بیان کردند.
گفتنی است جلسه با پرسش و پاسخ بین مدعوین و متخصصین آلمانی خاتمه یافت.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک