کاهش 60 درصدی آب دهی قنوات در کاشمر
۱۳۹۶/۰۶/۲۰ تعداد بازدید: ۱۲۴
print

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از کاهش 60 درصدی آب دهی قنوات در این شهرستان خبر داد.

کاهش 60 درصدی آب دهی قنوات در کاشمر

 

سید ابوالقاسم موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه علاوه بر خشک‌سالی مشکل اضافه برداشت هم در منابع آبی داریم، افزود: بیشتر اضافه برداشت‌ها مربوط به چاه‌های عمیق است.
وی با اشاره به اینکه مجوزهای حفر چاه در گذشته بدون ضابطه و نظر کارشناسی صادر شده است، اظهار کرد: این مجوزهای بی‌ضابطه منجر شد که اکنون با مشکل بسیاری مواجه باشیم.
موسوی با اعلام اینکه اگر بارندگی‌ها هم به صورت مناسب انجام شود ولی بازهم به دلیل اضافه برداشت‌ها وضعیت نگران کننده بوده و همچنان با محدودیت منابع آبی مواجه هستیم، عنوان کرد: اکنون 148 میلیون متر مکعب آب از ذخایر زیرزمینی برداشت می‌شود که باید به 60 تا 70 میلیون متر مکعب کاهش یابد.
وی با تأکید بر تعادل بخشی ذخایر زیرزمینی گفت: به‌رغم اینکه برخی می‌گویند بخش کشاورزی بیشترین میزان آب را مصرف می‌کند اما از سویی تاکنون بیشترین همکاری را در نجات ذخایر زیرزمینی با دولت داشته‌اند.
 مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با بیان اینکه کشاورزان در جبهه مقدم تولید بوده و کم‌آبی را حس می‌کنند برای همین همکاری لازم را دارند، افزود: متأسفانه تاکنون بسیاری از قنوات منطقه خشک شده‌اند.
وی با تأکید بر استفاده بهینه از سفره‌های زیرزمینی تعداد قنوات خشک شده را بسیار زیاد دانست و اظهار کرد: برخی قنوات بهار سال هستند و با بارندگی آب دارند.
موسوی از کاهش 60 درصدی آب دهی قنوات به نسبت 20 سال خبر داد و عنوان کرد: اکنون در کاشمر 220 رشته قنات داریم که 80 رشته در بخش مرکزی و 135 رشته در بخش کوهسرخ است.
وی با بیان اینکه 25 قنات از حیض انتفاع خارج شده و مجوز چاه به جای قنات گرفته‌اند، ضرورت اصلاح نصب کنتورهای هوشمند را ضروری دانست و گفت: به‌رغم اینکه در نصب کنتورهای هوشمند به صورت دشتی در نظر گرفته شده درصورتی‌که روستا به روستا از نظر الگوی کشت و نوع خاک و بارندگی و اقلیم متفاوت است.
مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با اشاره به اینکه پروانه‌های بهره‌برداری که صادر می‌شود باید به صورت حتی نقطه‌ای باشد نه منطقه‌ای عنوان کرد: تمام شرایط باید مشخص شده باشد تا کشاورزان با توجه به الگوی کشتی که دارند ضرر نکرده و با تنش آبی برای محصولات مواجه نشوند.
وی با بیان اینکه در هر سال بخش کشاورزی دچار خسارت‌ها و آسیب‌های بسیاری می‌شود، راه برون رفت از مشکلات را رفتن به سمت کشاورزی علمی، همراهی کشاورزان با کارشناسان و استفاده از روش‌های جدید کشاورزی با استفاده از آب کم و بازاریابی مناسب پس از برداشت در بازارهای جهانی دانست.

 

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک