معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  تأمین هر متر مکعب آب آشامیدنی در مشهد بیش از 35000 ریال هزینه در بردارد و ما کمتر از 7000 ریال بابت آن پرداخت می کنیم! قدر آب را بدانیم در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

   میانگین بارندگی در جهان 800 میلیمتر و در ایران 250 میلیمتر (تقریبا یک سوم جهان) در سال می باشد. باور کنیم در کویر زندگی می کنیم.

فرو نشست و شکاف زمین در سطح استان، زتگ خطر بحران آب است. کم آبی را جدی بگیریم.

  آیا می دانید اگر اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار منجر به کاهش برداشت از آبخوان ها نشود، آنگاه این سامانه ها در صرفه جویی مصرف آب نتیجه عکس خواهند داشت؟

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

گرما، کم آبی و مسئولیت اجتماعی
۱۳۹۷/۰۴/۰۴ تعداد بازدید: ۲۱۰
print

ایرنا- روزهای داغ تابستان فرا رسیده و با افزایش تبخیر آب، موضوع کم آبی بیش از گذشته خودنمایی می کند و یادآوری دوباره مسئولیت اجتماعی همه ما در قبال این مشکل و مصرف بهینه منابع آبی ضرورتی انکارناپذیر است.

گرما، کم آبی و مسئولیت اجتماعی

برخی از شهرها و روستاهای کشور در تامین آب آشامیدنی نیز با مشکلاتی مواجه بوده و در حال حرکت به سمت تنش آبی هستند که این موضوع پیش از پیگیری و اقدام مسئولان، مشارکت عمومی مردم را می طلبد تا با مصرف بهینه زمینه ساز تامین مایه حیات برای هموطنان در سراسر کشور باشند.
هیات وزیران هم در جلسه روز یکشنبه به ریاست رییس جمهوری با اختصاص مبلغ هشت هزار و 900 میلیارد ریال اعتبار برای رفع تنش آب شرب در مناطق بحرانی کشور موافقت کرد.
دولت این تصمیم را با توجه به دستور رییس جمهوری مبنی بر تخصیص منابع اعتباری برای تامین آب شرب اضطراری، ارتقای کیفیت و کمک به طرح‌های تامین آب پایدار شهرها و روستاهای کشور اتخاذ کرد اما آگاهی رسانی نسبت به مسئولیت های اجتماعی در این عرصه بیش از هر اقدامی ضرورت دارد.
بدون شک هر برنامه ای برای پشت سرگذاشتن مشکل کم آبی و جلوگیری از بروز خشکسالی بدون حضور و مشارکت مردم به نتیجه مطلوب نخواهد رسید و بر این اساس است که باید عزم ملی برای غلبه بر کم آبی ایجاد شود تا بتوانیم شرایط سال های کم بارش را پشت سربگذاریم.
یادآوری این موضوع مهم به طور مستمر و دائمی شاید ضروری باشد که کشور ما در بخش خشک و نیمه‌ خشک کره زمین قرار داشته و سال های متمادی است که با کاهش بارش ها مواجه است.
به عقیده برخی کارشناسان اگر چند سال پیش رو نیز بارش ها بیش از حد انتظار و خوب هم باشد باز جبران بارش های کم سال های گذشته نخواهد بود و در صورتی که کاهش بارش ها تداوم یابد و به سمت خشکسالی خواهیم رفت.
167 میلیمتر میانگین بارش ها در سال جاری آبی اعلام شده که این میزان نشان از کاهش 30 درصدی بارش ها در کشور دارد، از سویی بر اساس آمار مراجع رسمی مردم ایران دو برابر متوسط جهانی آب مصرف می کنند و اکنون نیز با افزایش گرما در معرض تبخیر بیشتر منابع آبی هستیم و امروز بیش از هر زمان دیگر تاکید بر مسئولیت همگانی در این عرصه ضرورت دارد.
بر اساس اعلام مسئولان، تابستان امسال و افزایش دما 334 شهر کشور را در معرض مشکل کم آبی و خشکسالی قرار می دهد و برای یاری رساندن به هموطنان در سراسر کشور چاره ای جز مدیریت منابع آبی و مصرف بهینه آب نداریم.
براساس اعلام وزیر نیرو 165 شهر با جمعیت 10.5 میلیون نفر در وضعیت زرد، 62 شهر با جمعیت 6.8 میلیون نفر در وضعیت نارنجی و 107 شهر با جمعیت 17.2 میلیون نفر در وضعیت قرمز و در مجموع این 334 شهر در معرض تنش آبی قرار خواهند داشت.
مسئولان و مردم دو وجه مقابله با تنش آبی هستند که هر کدام باید وظایف خود را در این موضوع مهم به انجام برسانند، اقدام مسئولان بدون مشارکت مردم و کاهش مصرف از سوی مردم بدون برنامه ریزی مسئولان و مدیریت مطلوب آبی به نتیجه نخواهد رسید.
رضا اردکانیان وزیر نیرو با اشاره به اینکه پارسال از لحاظ بارندگی، سال کم بارشی بود، گفت که شرط اصلی پشت سرگذاشتن شرایط کم آبی کشور رعایت مصرف است.
وی ادامه داد: توزیع بارش در کشور یکنواخت و همگون نیست، به طور مثال استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان، بوشهر و کرمان نسبت به سال گذشته بین 60 تا 75 درصد کاهش بارش داشته اند.
علاوه بر این با توجه به کاهش مستمر میزان بارش ها در سال های متمادی و احتمال استمرار شرایط موجود، باید با کم آبی سازگار شویم و برنامه های خود را متناسب با میزان آب موجود طراحی و اجرا کنیم.
میزان مصرف در بخش کشاورزی از 70 تا 90 درصد بیان شده و فارغ از اینکه کدام یک از این ارقام صحیح تر است، باید گفت که آب بسیاری در این بخش مورد استفاده قرار می گیرد و برنامه ریزی ها برای کاهش مصرف و بهینه سازی آن در این بخش بیش از بخش های دیگر ضرورت دارد.
دولت گام های اساسی برای تجهیز زمین های زراعی به سیستم های نوین آبیاری برداشته و این مسیر تا رسیدن به نتیجه مورد دلخواه ادامه دارد که در این عرصه نیز مشارکت مردم می تواند برنامه ها را با سرعت بیشتری به جلو هدایت کند.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک