معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  ما آب را از گذشتگان به ارث نبرده ایم، بلکه از آیندگان به امانت گرفته ایم

  قنات یا کاریز؛ شاهکار ایرانیان در سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع طبیعی. آب گران بهاست، از این میراث گرانبها محافظت کنیم.

 باور کنیم که در منطقه ای خشک زندگی می کنیم! 35% مساحت کشور فراخشک، 40% خشک و تنها 25% آن غیرخشک محسوب می شود.

  شور شدن آب زیرزمینی یکی از پیامدهای مخرب برداشت اضافی از منابع آب زیرزمینی است. بحران آب جدی است.

انیمیشن های نجات آب

107 میلیون متر مکعب آب در خراسان جنوبی صرفه جویی شد
۱۳۹۶/۰۹/۱۳ تعداد بازدید: ۴۸
print

بیرجند - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: با اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در استان، 107 میلیون متر مکعب صرفه جویی در منابع آبی مجاز انجام شده است.

107 میلیون متر مکعب آب در خراسان جنوبی صرفه جویی شد

حسین امامی روز یکشنبه 12 آذر ماه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این میان اقدامات صورت گرفته در زمینه انسداد چاه های غیرمجاز استان نیز قابل توجه بوده که مجموع صرفه جویی ناشی از این اقدام حدود 5.9 میلیون مترمکعب گزارش شده است.
وی گفت: در سالیان گذشته به سبب برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی و همچنین خشکسالی های پیاپی سطح آب زیرزمینی با افت شدیدی مواجه شده است.
وی با اشاره به افت سطح آب در دشت های استان بیان کرد: بر اثر این افت برخی مناطق از جمله دشت های سرایان و فردوس با فرونشست زمین و ایجاد شکاف هایی در سطح زمین مواجه شده اند.

** زلزله ای خاموش در راه است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه فرونشست زمین پیام نابودی سفره آب زیرزمینی و وقوع زلزله ای خاموش را به همراه دارد عنوان کرد: ادامه این روند تبعات خطرناکی مانند نابودی سفره های آب زیرزمینی و در نتیجه نابودی حیات منطقه را در پی خواهد داشت.
به گزارش ایرنا وی اظهار کرد: بر اساس مصوبات شورای عالی آب کشور بررسی پدیده فرونشست آبخوان های ممنوعه کشور به عنوان یکی از پروژه های اصلی طرح تعادل بخشی منابع آبی، به عهده سازمان زمین شناسی کشور قرار گرفته است.
امامی گفت: شرکت آب منطقه ای استان در زمینه اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب و برای کنترل و جلوگیری از اضافه برداشت چاه های مجاز نسبت به استقرار و تقویت گروه های گشت و بازرسی منابع آب استان اقدام می کند.
وی افزود: تجهیز تمامی چاه های کشاورزی به کنتورهای هوشمند آب و برق، برگزاری مستمر جلسات اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و به موازات آن اقدامات لازم در زمینه انجام مطالعات تعیین سقف کف شکنی در دشت های بیرجند، سرایان و خضری از دیگر اقدامات است.

** 1697 چاه کشاورزی هوشمندسازی شد
امامی افزود: در حال حاضر 2 هزار و 47 حلقه چاه کشاورزی در استان فعال است که تاکنون یکهزار و 697 چاه به کنتور هوشمند مجهز شده اند.
وی اظهار کرد: همچنین نصب 625 کنتور هوشمند بر روی چاه های غیر کشاورزی استان و 350 کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی که بیشترین آن مربوط به شهرستان طبس است، در برنامه های آتی این شرکت قرار دارد.
به گزارش ایرنا میزان بارندگی در خراسان جنوبی از ابتدای مهر امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته و میانگین 25 سال کاهش داشته است.
بنابر اعلام سازمان هواشناسی وضعیت بارشی در پنج استان یزد، مرکزی، اصفهان، خراسان جنوبی و قم از سایر استانها شرایط دشوارتری داشته است.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک