معرفی طرح نجات آب

img

پیام نجات آب

  ما آب را از گذشتگان به ارث نبرده ایم، بلکه از آیندگان به امانت گرفته ایم

  قنات یا کاریز؛ شاهکار ایرانیان در سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع طبیعی. آب گران بهاست، از این میراث گرانبها محافظت کنیم.

 باور کنیم که در منطقه ای خشک زندگی می کنیم! 35% مساحت کشور فراخشک، 40% خشک و تنها 25% آن غیرخشک محسوب می شود.

  شور شدن آب زیرزمینی یکی از پیامدهای مخرب برداشت اضافی از منابع آب زیرزمینی است. بحران آب جدی است.

انیمیشن های نجات آب

 

برای تماشای انیمیشن ها روی تصویر فوق کلیک کنید

بحرانی شدن تنش آبی در ۳۰۰ شهر ایران
۱۳۹۷/۰۱/۲۶ تعداد بازدید: ۸۳
print

معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: تعداد شهرهایی که در تابستان امسال نسبت به سال‌های گذشته دارای تنش آبی هستند تغییر چندانی نداشته است؛ به گونه‌ای که امسال نیز ۳۰۰ شهر همانند سال گذشته دارای تنش آبی خواهند بود.

بحرانی شدن تنش آبی در ۳۰۰ شهر ایران

شاهین پاکروح با بیان این که پروژه‌های متعددی در طول یک سال اخیر به بهره‌برداری رسید که باعث شد وضعیت این شهرها بدتر نشود، اظهار کرد:  در برخی از شهرها شرایط همچنان مانند سابق است.

وی با بیان این که امسال شرایط منابع آبی کشور به واسطه کاهش جدی بارندگی چه در قالب باران و چه در قالب پوشش برفی شرایط سختی است، ادامه داد: در تمام حوزه‌های آبی به ویژه در حوزه آبریز فلات مرکزی شرایطی را تجربه می‌کنیم که طی ۵۰ سال گذشته سابقه نداشته است.

به گفته معاون هماهنگی و پشتیانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور میزان بارندگی‌ها در تمام حوزه‌های آبی کاهش جدی داشته که این مساله تنش‌های متعددی را به وجود آورده است به همین دلیل تمام شرکت‌های آب و فاضلاب در تمام استان‌ها برنامه‌ریزی‌هایی را برای مدیریت تنش آبی انجام داده‌اند.

پاکروح افزود: بهره‌برداری از پروژه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت در این حوزه ما را امیدوار کرده تا بتوانیم تابستان را با کمترین تنش آبی پشت سر بگذاریم. البته باید گفت علاوه بر اقداماتی که از سوی شرکت آب و فاضلاب صورت می‌گیرد لازم است مشترکان نیز به مساله مدیریت مصرف و تقاضا و همچنین صرفه‌جویی توجه بیشتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سرانه مصرف آب شرب در بخش خانگی ۱۵۰ لیتر در شبانه روز است،تصریح کرد: با توجه به سرانه مصرف مشترکان در شهرها و روستاها ما معتقدیم که اگر تنها ۲۰ درصد سرانه مصرف در بخش خانگی  کاهش یابد می‌توانیم تابستان را به راحتی پشت سر بگذاریم.

معاون هماهنگی و پشتیانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان این‌که سرانه مصرف خانگی در کشورهای دارای اقلیم مشابه با ایران بسیار پایین‌تر از عدد مذکور در کشور ما است، گفت: مدیریت مصرف و تقاضا مساله بسیار مهمی است که اگر به آن توجه شود بسیاری مشکلات برطرف خواهد شد.

پاکروح تصریح کرد: موضوع تامین آب تنها مربوط به امسال نمی‌شود، چرا که بارندگی‌ها در ایران هرساله کاهش می‌یابد لذا لازم است که مساله سازگاری با کم‌آبی از سوی تمام سازمان‌های ذیربط مورد بررسی و توجه قرار گیرد.

نظرات

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به نجات آب کشاورزی خراسان رضوی می باشد.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک